Vzdelávanie a výchova

Hlásenie črevných nákaz

Hlásenie črevných nákaz
Každý prípad ochorenia alebo podozrenia na akútne črevné infekcie podlieha povinnému hláseniu na odbor epidemiológie príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Spoločným znakom infekčných črevných ochorení je fekálno-orálny prenos, pri ktorom pôvodca nákazy
opúšťa infikovaný organizmus stolicou, prípadne močom a do ďalšieho jedinca vstupuje ústnou dutinou.

K najčastejším črevným nákazám detí patria:
- salmonelóza,
- kampylobakterióza,
- dyzentéria,
- rotaviróza,
- žltačka typu A.

Podľa § 52 ods. 5 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti povinní hlásiť výskyt alebo podozrenie na prenosné ochorenie podľa zoznamu uvedeného v prílohe č. 5 a v rozsahu, ktorý je uvedený v prílohách č. 6 až 8, príslušnému regionálnemu úradu.

Hlásenie podáva lekár, ktorý vyslovil podozrenie, resp. diagnostikoval črevnú nákazu. Hlásna povinnosť sa vzťahuje aj na mikrobiologické laboratóriá, ktorých pracovníci hlásia pozitívne laboratórne výsledky. Hromadný výskyt črevných nákaz podlieha okamžitému telefonickému hláseniu i vtedy, ak ešte nie je známy pôvodca ochorenia.

Pri hromadnom výskyte hnačkových ochorení v materskej škole je riaditeľ povinný túto skutočnosť oznámiť telefonicky na odbor epidemiológie príslušného RÚVZ. Hlásnu povinnosť riaditeľovi ukladá § 52 ods. 1 písm. a), c) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Viac o konkrétnych príznakoch a popisoch jednotlivých črevných nákazách sa dozviete v publikácii Školské stravovanie v praxi.