Vzdelávanie a výchova
Husliarstvo na SOŠ drevárskej už neláka, škola sa prispôsobuje trhu
"Tak ako aj ostatné stredné školy na Slovensku aj my sme sa museli v posledných rokoch prispôsobiť požiadavke doby a trhu," povedal TASR riaditeľ školy Jozef Hazlinger.
Na pôde inštitúcie tak vznikli dva nové študijné odbory - mechanik počítačových sietí a ochrana majetku a osôb pred požiarom. O tieto odbory je paradoxne na drevárskej škole taký záujem, ktorý dvojnásobne prevyšuje jej kapacity.
Fyzická práca s drevom a vzťah k nemu sa vytráca nielen v študijných odboroch, ale aj v rámci odborov učebných. Už niekoľko rokov nie sú otvorené ani kedysi stabilne navštevované odbory stolár a tesár.
Na lepšie spoznanie školy a jej odborov slúži každoročne deň otvorených dverí, ktorý sa pod názvom Javor koná od polovice 90. rokov uplynulého storočia. Ten ostatný sa uskutočnil koncom tohto týždňa a predstavil deviatakom zo základných škôl a ich rodičom prácu talentovaných študentov. Na chodbách školy a v triedach vyrábali napríklad nábytkové doplnky či drevené interiérové dekorácie.
Okrem najmladších majstrov - drevárov, sa na podujatí predstavili aj ostrieľaní remeselníci - výrobcovia umeleckých drevených predmetov.
Riaditeľa súčasná situácia v tradičných odboroch príliš neteší. Vzťah mladých ľudí k drevu a talent k jeho citlivému opracovaniu oproti predchádzajúcim desaťročiam mierne opadol. Napriek tomu tí najtalentovanejší absolventi, ktorí doteraz vzišli z odboru výroby hudobných nástrojov, sa už dokázali uplatniť či už ako živnostníci, alebo zamestnanci renomovaných firiem doma i v zahraničí.
Napríklad Martin Kováčik z Martina dodnes sám vyrobil asi 70 sláčikových nástrojov špičkovej kvality. Cena takýchto huslí dosahuje dve až tri tisíc eur. Za tie s najlepším zvukom sú ochotní niektorí interpreti a zberatelia zaplatiť ešte viac.
Zdroj: TASR