Vzdelávanie a výchova
Jurzyca nástupcovi: Bude treba riešiť nezamestnaných absolventov

"V minulosti takého štatistiky neexistovali. My sme prišli s tým, že sme identifikovali poruchu v súťaži medzi školami a v informovanosti občanov," povedal Jurzyca na svojej poslednej tlačovej konferencii na poste šéfa školstva. Zamerať sa na nezamestnaných absolventov mu schvaľoval aj exminister Ján Mikolaj. Priznal totiž, že sú odbory, kde sa študenti doslova vychovávajú pre úrady práce. Na to, aby mohol Jurzyca poukázať na túto skutočnosť, musel jeho rezort meniť zákon. Ten umožnil spojiť databázy škôl a Sociálnej poisťovne. Podľa Jurzycu sa následne ukázalo, že kým jedni zriaďovatelia stredných škôl majú odbory s nulovou nezamestnanosťou, iné aj s 80-percentnou. Tvrdí, že v tomto prípade bude v budúcnosti zrejme potrebný zásah do financovania, ktoré bude demotivovať zriaďovateľov otvárať a udržiavať odbory, ktoré produkujú relatívne veľa nezamestnaných stredoškolákov. Táto úloha ostane ale na rozhodnutí nového ministra.
Komunikácia so zamestnávateľmi
Diskusia o tom, čo s nezamestnanými absolventmi, sa vlani rozbehla v spolupráci so zamestnávateľmi. Ako tvrdí štátny tajomník rezortu školstva Jaroslav Ivančo, záver znel - treba zredukovať štruktúru odborov. Zamestnávatelia sa podľa neho zaviazali vypracovať analýzu, absolventov akých odborov budú v horizonte dvoch až štyroch rokov potrebovať. Riaditeľ Strednej odbornej školy Milan Kačur hovorí, áno, so zamestnávateľmi komunikujeme. "U nás je to najmä v oblasti dopravy a spojov." Tvrdí, že škola problémy so zamestnanosťou absolventov nemá. "Buď pokračujú na vysokých školách, časť rozbehla vlastné podnikanie. Darí sa autoservisom, niektorí šikovní majú svoje kvetinárstva." "U nás v regióne úrad práce robí každoročne burzu práce. Riaditelia škôl si sadnú so zamestnávateľmi a prerokujeme si, ako sa veci majú. Aj pri záverečných skúškach sedí v komisii niekto zo zamestnávateľského zväzu," hovorí zasa Stanislav Kráľ, riaditeľ Spojenej školy v Čaklove.
Niet záujmu
Ivančo upozornil, že karty v prípade zamestnávania absolventov môže miešať aj súčasná hospodárska situácia. Obaja riaditelia odborných škôl sa ale zhodli, že problém nemusí byť len v príležitostiach. Problém je prozaický - o niektoré odbory niet záujmu zo strany žiakov a ich rodičov. "Nedávno u nás otvorili nový oceliarensky závod, my máme tomu zodpovedajúci odbor, žiaľ, na tento odbor sa nám nehlásia žiaci. Vlani sa nám prihlásili štyria. Všetko odchádza na gymnáziá a obchodné akadémie," konštatuje Kačur. Podobne problém vníma aj Kráľ. "Do Bardejova prišiel pred pár rokmi investor, v pláne bol poľnohospodársky závod, ponúkli školám štipendiá, riaditeľ nielenže obišiel Bardejov, ale aj okolité obce a nebol schopný zohnať žiakov do jednej triedy. Investor sa zbalil a odišiel na Ukrajinu." Upozornil, že na Slovensku hrozí pre nereguláciu odborov koniec poľnohospodárov či chovateľov. "Byť poľnohospodárom sa nedá z kancelárie."
Zdroj: SITA (aktualne.sk)