Kaleidoskop – január 2022
Dobrý deň,
vitajte pri čítaní prvého Kaleidoskopu!
Zamerali sme sa v ňom na najbližšie Zimné olympijské hry 202. Hostiť ich bude Peking a Slávnostné otvorenie bude 4.2.2022. V hlavnom meste Číny bude olympiáda už po druhýkrát. Vedeli ste, že sa má tentoraz súťažiť v 15 športových odvetviach? Pôjde o alpské lyžovanie, biatlon, boby, beh na lyžiach, curling, krasokorčuľovanie, akrobatické lyžovanie, sánkovanie, severskú kombináciu, short track, skeleton, skoky na lyžiach, snowboarding a rýchlokorčuľovanie. Športu zdar!
Redakcia Školského portálu
Biológia - Maskoti zimných olympijských hier
Poznáte figúrku lyžiara “Schuss”? Bol neoficiálnym maskotom zimných OH v roku 1968 v Grenoble. OH v Innsbrucku v 1976 boli pod vládou “Snehuliaka”. Prvým maskotom, ktorý sa objavil v rôznych športových pozíciách, bol medvedík čistotný “Roni”, počas OH v 1980 v Lake Placid. Nahradil živého mývala Rockyho, ktorý zomrel tesne pred začiatkom hier. Vĺčik Vucko bol maskotom sarajevských hier v roku 1984, nakreslil ho výtvarník Joze Trebec. Ľadové medvedíky, súrodenci, Hidy a Howdy bavili divákov v Calgary v 1988. Netradične zvolili maskota v Alberville v 1992, bol nim snežný škriatok Magique. Dve deti z nórskeho vidieka, Haakon a Kristin, boli symbolom OH v Lillehammeri, po prvýkrát šlo o ľudí. Dokonca štyroch maskotov mali OH Nagano v 1998, boli nimi snežné sovy Sukki, Nokki, Lekki a Tsukki, nahradili pôvodne zamýšľanú lastovičku Snowple. V Salt Lake City, v 2002, divákov bavil Powder, Coal, Copper – snežný zajac, kojot a čierny medveď, predstavovali olympijské motto. V Turíne maskotmi boli postavy Neve a Gliz, Neve je snehová guľa s telom dievčaťa a Gliz zasa ľadová kocka s telom chlapca, patrila k nim aj snehová vločka Aster, maskot paralympijských hier. V roku 2010 vo Vancouver športovcov sprevádzali mystické zvieratá Sumi, Quatchi, Miga a Mukmuk. O štyri roky neskôr v ruskom Soči bola symbolom hier trojica polárny medveď, snežný leopard a zajačica. V roku 2018 v Pchjongčchangu sprevádzal športovcov biely tiger Soohorang. V našom pracovnom liste sa dozviete viac o maskotovi OH Beijing.
Tematický celok:
☞ Spoločenstvá organizmov
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Fyzika - Architektúra zimných olympijských hier 2022
Hlavné mesto Číny bude druhýkrát organizátorom olympijských hier. Prvýkrát v histórii budú na jednom mieste organizované zimné aj letné OH. Národný štadión, tzv. vtáčie hniezdo bude opäť tak, ako pred štrnástimi rokmi miestom veľkolepého otváracieho i záverečného ceremoniálu. Veľkou prestavbou prešiel aj národný štadión, ktorý v roku 2008 hostil gymnastiku a hádzanú, kvôli svojmu tvaru sa nazýva aj Vejár. Zmenami prešlo aj športové centrum Wukesong, ktoré pôvodne bolo určené pre basketbal. Nová je Národná rýchlokorčuliarska hala, jej strecha má výnimočný tvar a podľa tvaru strechy dostala prezývku Snehová (ľadová) vločka. Pre snowboardistov a lyžiarov Big Air vznikol v mestskom obvode Š’-ťing-šan jeden z areálov nazvaný Big Air Shougang. Národná dráha Xiaohaituo je v obvode Jen-čching, súťažiť tam budú najmä bobisti, sánkari a skeletonisti. Národné plavecké centrum, ktoré ma tvar kocky a pripomína vodu s neoficiálnym názvom “kocka vody” usporiadatelia premenovali na Kocku ľadu a privíta súťažiacich v curlingu. Vodou a ľadom sa budeme zaoberať aj v našom experimente, vyskúšajte si ho…
Tematický celok
☞ Správanie telies v kvapalinách a plynoch
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Chémia - Olympijská medaila
V priebehu zimnej olympiády v Beijing bude 2892 súťažiacich z celého sveta bojovať o jednu zo 109 medailí. Držme im palce, nech vyhrá športový duch a fair play.
Vedeli ste o tom, že zlaté olympijské medaile sú zo striebra ? Len na povrchu majú tenučkú vrstvičku zlata. Naozaj zlatá medaila bola udelená naposledy víťazom olympiády v Štokholme v roku 1912. Čo sa týka strieborných medailí, tu je situácia iná. Spravidla obsahujú asi 93 % čistého striebra. Bronzová medaila, nie je úplne tak bronzová, býva vyrobená z medi a zinku (ten nahrádza cín). V experimente, ktorý sme si pre vás pripravili, sa budeme ďalej venovať medailovým kovom.
Tematický celok
☞ Významné chemické prvky a zlúčeniny
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Matematika - Prečo práve v Beijing?
Peking (Beijing) bol zvolený v júli 2015 za hostiteľské mesto XXIV. Olympiády na 128. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Kuala Lumpur. Pôvodne bolo šesť kandidátskych miest: Ľvov (Ukrajina), Peking (Čínska ľudová republika, Alma-Ata (Kazachstan), Oslo (Nórsko), Krakov (Poľsko), Štockholm (Švédsko). Začiatkom roka 2014 Štokholm upustil od kandidatúry, vzhľadom k tomu, že Zimné OH nemali politickú podporu.
25.5.2014 bolo v Krakove usporiadané referendum, kde sa mali obyvatelia vybrať medzi olympiádou a stavbou metra. Zvolili si nové metro a mesto kandidatúru stiahlo. Rovnako urobil aj Ľvov kvôli aktuálnej politickej a ekonomickej situácii v krajine. 1.10.2014 sa nórska konzervatívna strana rozhodla, že nebude podporovať Oslo v kandidatúre a to okamžite požiadalo o zrušenie možnosti organizácie hier. V poslednom hlasovaní zostal Peking a Almaty. Čínske mesto vyhralo o 4 hlasy. Hlasovanie dopadlo 44:40.
Mesto Peking bude 4. resp. 5. ázijské mesto, ktoré hostilo zimné olympijské hry. Prvé bolo v 1972 japonské Sapporo, druhé opäť japonské Nagano v 1988, tretím bol Pchjongčchang v 2018 v Južnej Kórei. Potom je tu ruské Soči z 2014, ktoré býva započítavané aj Európy, ale aj do Ázie. Opäť si na sledovanie našich športovcov budeme musieť pospať alebo privstať? Niečo viac sa dozviete v našom pracovnom liste.
Tematický celok:
☞ Kladné a záporné čísla, počtové výkony s celými a desatinnými číslami, racionálne čísla
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Prírodoveda - Zóna Jančching
V rámci olympijských hier v zóne Jančching, vzdialenej od pekingskej olympijskej dediny 93 kilometrov budú situované areály pre alpské lyžiarske disciplíny a tobogan pre súťaže bobistov, skeletonistov a sánkarov. Od olympijskej dediny Jančching je vzdialenosť 35 km.
Z dôvodu bezpečnosti sa v poslednej sezóne v stredisku nesúťažilo a športovisko tak bude pre lyžiarov prekvapením a veľkou neznámou.
Najmä v posledných rokoch, vďaka globálnemu otepľovaniu je počasie čoraz viac nevyspytateľné a z toho dôvodu sa mnohé lyžiarske strediská musia uspokojiť s umelým zasnežovaním, ktorý má značne negatívny dopad na životné prostredie.
V rámci nášho pokusu sa budeme venovať snehu a postavíme si snehuliaka...
Tematický celok:
☞ Neživá príroda a skúmanie prírodných javov
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
☞ Vedieť vysvetliť, že voda sa vyskytuje v rôznych formách.
☞ Vedieť vysvetliť vznik snehu, použijúc poznatky a rôznych skupenstvách.