Kaleidoskop – máj 2023

Dobrý deň,

približne od roku 1977 si každý rok pripomíname 18. mája Medzinárodný deň múzeí. Jeho cieľom je prilákať do múzeí čo najviac návštevníkov a pripomenúť ich úlohu v spoločnosti a príspevok k ochrane prírodného a kultúrneho dedičstva, k vedeckému pokroku a k osvetovej a kultúrnej činnosti.

Oslavy Medzinárodného dňa múzeí často bývajú prepojené s Nocou otvorených múzeí a galérií, čo býva celoeurópske podujatie organizované pod patronátom Rady Európy.

Ste zvedaví na naše pracovné listy?

Veríme, že sa nebudete nudiť a aj sa s nimi niečo nové naučíte.

Redakcia

Biológia - Pozor na plesne...

Múzeá často sídlia v starších, historických budovách, ktoré nie vždy poskytujú ideálne miesto na skladovanie a prezentáciu exponátov. Tomuto problému čelí aj Zemplínske múzeum, kde obrazy, knihy, ale aj dobové kostýmy napadla pleseň, bohužiaľ nemá dostatok financií na zabezpečenie odvlhčovačov. Podobnému problému čelilo aj Múzeum Karola Plicku v Blatnici pri Martine, ktoré museli kompetentní úplne zatvoriť, tu bojovali aj s drevokaznými hubami a hmyzom.
Pripravili sme si pre vás pracovný list zameraný na pozorovanie plesní, v tomto prípade ich budete mať plne pod kontrolou.

Tematický celok:

  • Živé organizmy a ich stavba

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • Poznať a porovnať stavbu tela húb s plodnicami a bez plodníc.
  • Spracovať a prezentovať výsledky pozorovania rôznymi formami.

Stiahnite si dokument

Fyzika - Najväčšie muzeálne lúpeže

V roku 2003 bola z oblastného múzea v austrálskom Newcastle ukradnutá kostra dinosaura s veľkosťou 60 x 80 cm. Na Slovensku v Trnave, v Západoslovenskom múzeu zmizlo 1 210 predmetov v rokoch 2003 až 2004; nájdené a vrátené boli len tri z nich. V roku 2004 boli ukradnuté z Munchovho múzea v Osle dve slávne diela Výkrik a Madonna; po dvoch rokoch sa našli. 20. marca 2007 si z múzea Ohashi Collection Can v Japonsku, v meste Takajama odniesli zamaskovaní lupiči blok zlata s hmotnosťou 100 kg. V roku 2005 v holandskom meste Hoorn zmizla z múzea zbierka obrazov holandských maliarov zo 17. storočia, zlodeji si odniesli viac ako 15 obrazov bez toho, aby sa spustil poplašný alarm.
Zmiznutiu sa budeme venovať aj v našom pracovnom liste, ale pôjde to aj bez krádeže.

Tematický celok:

  • Svetlo

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • overiť experimentom skladanie farebných svetelných lúčov,
  • určiť aplikácie základných zákonov optiky v technickej praxi,
  • tvoriť nové informácie z pozorovaní a zovšeobecniť závery,
  • vytvoriť a prezentovať projekt, v ktorom tvorivo využije získané, informácie a správne cituje zdroje informácií.

Stiahnite si dokument

Chémia - GEM (Grand Egyptian Museum)

Od konca roka 2021 si môžu návštevníci prehliadnuť množstvo exponátov v najväčšom múzeu venovanom jednej civilizácii a v najväčšom archeologickom múzeu vôbec.
Hlavnou atrakciou múzea je úplná kolekcia nálezov z hrobky kráľa Tutanchamóna, takto sprístupnená verejnosti po prvýkrát v histórii. Múzeum sústreďuje zbierky z Egypského múzea v Káhire. Boli sem presunuté aj artefakty z múzeí z miest Luxor, Minya, Sohag, Assiut, Beni Seuf, Fayoum, Delta a Alexandria.
Ste zvedaví na náš pracovný list? Pripravili sme pre vás niekoľko variácií experimentov na tému faraónove hady.

Zdroj obrázka: https://scenehome.com

Tematický celok

  • Zlúčeniny uhlíka

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • Vedieť uviesť zdroje a význam prírodných látok

Stiahnite si dokument

Matematika - Matematické múzeum v Prahe

V pražskom Klementíne sídlilo okrem univerzity a astronomického observatória aj Matematické múzeum „Museum Mathematicum Collegii Clementini“. Vzniklo v období, keď bola dostavaná veža, v roku 1722. Obe inštitúcie úzko spolupracovali. Múzeum bolo spočiatku „kabinetom kuriozít“. Bolo verejne prístupné a patrilo k najstarším v Európe (staršie ako British Museum). Žiaľ, so zrušením jezuitského rádu v roku 1773, začalo aj múzeum upadať, oficiálne bolo zrušené v roku 1785. V našom pracovnom liste sme si pre vás pripravili tri tvorivé matematické úlohy, budete ich vedieť vyriešiť?

Tematický celok:

  • Počtové výkony s prirodzenými číslami

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • Vyriešiť aplikačné úlohy a úlohy rozvíjajúce špecifické myslenie s využitím počtových operácií.

Stiahnite si dokument

Prírodoveda - Ermitážne mačky

Viac ako päťdesiat mačiek žije v petrohradskom múzeu Ermitáž. „Starajú“ sa o tunajšie zbierky umenia. Cárovná Katarína Veľká založila toto múzeum a v roku 1764 zakúpila prvé stovky malieb a na „bezpečnosť“ múzea vybrala skupinu mačiek, tie mali zabrániť premnoženiu hlodavcov v múzeu.
Mačacia ochranka žije v podzemných priestoroch múzea, kde sa o ňu starajú na to určení špeciálni zamestnanci. Prístup do výstavných sál je pre štvorlabkových zamestnancov zakázaný, aby nezničili muzeálne zbierky.

Zdroj obrázka: https://epochaplus.cz/

Tematický celok:

  • Živočíchy

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • Vysvetliť, ako sú živočíchy tvarom tela a spôsobom života prispôsobené prostrediu, v ktorom žijú.

Stiahnite si dokument