Kaleidoskop – marec 2019
Dobrý deň,
k marcovému kaleidoskopu sme pristupovali veľmi “periodicky” ☻ Chceli sme si takto pripomenúť dôležitý míľnik v prírodných vedách. Viete, o tom, že presne 6.3. pred 150 rokmi publikoval Dimitrij Ivanovič Mendelejev po prvýkrát Periodickú sústavu prvkov?
Nebola to však jeho jediná doména… prispel k pochopeniu pojmu molekula, zaoberal sa hustotou plynov, kritickým bodom, vytvoril vraj ideálny recept na vodku, zaujímal sa o ropu ako perspektívny zdroj energie, inicioval ustálenie základných jednotiek pre meranie hmotnosti a dĺžky, pomohol založiť Ruskú chemickú spoločnosť …
A predstavte si, že pár mesiacov pred jeho smrťou takmer získal Nobelovu cenu za chémiu, chýbal mu len jediný hlas…
Príjemné riešenie úloh
Tím Školského portálu
Biológia - Uznanie Mendelejeva
Vedeli ste, že pre rozpory s vládou musel Mendelejev v roku 1980 opustiť univerzitu v Petrohrade? Zaujímavé je, že sa nikdy nestal členom Ruskej akadémie vied, ale Kráľovská spoločnosť v Londýne ho ocenila Davyho a Compleyho medailami. Jeho dielo ovplyvnilo vývoj chémie ako vedy a ďalšie bádanie v anorganickej chémii. Zomrel v Petrohrade. Zaujíma vás príčina úmrtia? Vyriešte osemsmerovku a dozviete sa
Tematický celok:
- Človek a jeho telo
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- Vysvetliť význam procesov a štruktúr v ľudskom tele.
Fyzika - Mendelejev v Európe
Dimitrij Ivanovič strávil roky 1859-1861 v Paríži, kde sa venoval hustote plynov, neskôr v nemeckom Heidelbergu, kde pracoval s Gustavom Robertom Kirchhoffom. Predpovedal existenciu kritického bodu plynov. V našich experimentoch sa vrátime späť … do Paríža k hustote plynov.
Tematický celok:
- Správanie telies v kvapalinách a plynoch
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- Riešiť problémy postupom: formulovanie problému - vyslovenie hypotézy - realizácia pokusov a meraní - spracovanie, posúdenie a interpretovanie výsledkov pokusov a meraní.
- Vysvetliť vybrané javy správania sa telies pomocou hustoty.
Stiahnite si dokument
Chémia - Periodická sústava prvkov
Je jedným zo spôsobov zobrazenia chemických prvkov, ktorý zobrazuje ich vlastnosti, ktoré sa pravidelne opakujú. Je grafickým vyjadrením periodického zákona, ktorý bol prvý raz publikovaný v roku 1869 ruským vedcom … to iste viete, ale aj napriek tomu skúste aj našu tajničku.
Tematický celok:
- Významné chemické prvky a zlúčeniny
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- Orientovať sa v periodickej sústave prvkov.
- Poznať názvy a značky dôležitých chemických prvkov
Stiahnite si dokument
Matematika - Ideálny recept na vodku
Mendelejev je známy predovšetkým ako tvorca periodického zákona a autor periodickej tabuľky. Vedeli ste, že jeho dizertačná práca sa týkala obľúbeného ruského destilátu - vodky. Nazval ju “O spájaní liehu s vodou”. Dokonca tvrdil, že objavil ideálny recept na výrobu vodky, mala obsahovať 40 percent alkoholu. Prekvapivo pri alkohole zostaneme - budeme počítať :)
Tematický celok:
- Slovné úlohy
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- Riešiť jednoduché slovné úlohy.
- Vedieť riešiť jednoduché slovné úlohy, v ktorých sa ako podnet vyskytujú dáta.
- Analyzovať text slovnej úlohy a diagnostikovať dané hľadané údaje potrebné pre riešenie úlohy.
Stiahnite si dokument
Prírodoveda - D.I.M.
Poznáte ho aj podľa iniciál, ruský chemik, periodická sústava. Narodil sa v ruskom Toboľsku. Predstavte si, že mal 17 súrodencov a bol z nich najmladší. Vo svojom rodisku študoval na gymnáziu a neskôr na Štátnej univerzite v Petrohrade a tak začala jeho kariéra chemika :) A čo keby sme si zaexperimentovali tak “po chemicky” a trošku kúzelnícky?
Tematický celok:
- Neživá príroda a skúmanie prírodných javov
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- vedieť, že vzduch sa nachádza všade a vypĺňa priestory, ktoré sa zdajú prázdne,
- vedieť, že látky môžu byť v troch skupenstvách.