Kaleidoskop – november 2020
Dobrý deň,
v dnešnom kaleidoskope navštívime našich susedov. Hádajte, kam pôjdeme? Hlavné mesto majú len na skok od Bratislavy, čakajú na nás ich historické mestá Graz, Innsbruck, Krems … Preferujete hory? Vylezieme na Grossglockner, Kellerwand alebo radšej Hochgollig? Treba sa aj posilniť niečím, najlepšie tradičným … môžeme si vybrať Wiener Schnitzel, Tafelspitz, Mostsuppe, Apelstrudel, Kaiserchmarrn, Linzertore... Poznáte ich? Dobrú chuť!
Viete, že 12. novembra 1918 sa Rakúsko stalo republikou? To je hlavný dôvod našej “návštevy”.
Dovidenia v decembri!
Biológia - Povodne na prelome mája a júna 2013
V roku 2013 bola kritická situácia po výdatných zrážkach na konci mája a začiatkom júna v celej Strednej Európe. V Rakúsku sa v médiách hovorilo o storočnej vode. Na mnohých miestach boli prekročené rekordné hodnoty z roku 2002. Najviac obcí bolo pod vodou v krajinách Vorarlbersko, Tirolsko, Horné Rakúsko a Dolné Rakúsko. 1. júna v Salzburgu spadlo v priebehu dňa dokonca 101 mm zrážok. Povodňová vlna postupovala z nemeckého profilu Passau-Inlzstadt cez rakúsky Ypps, Kienstock, Korneuburg až po Wildungsmauer a postupovala na Slovensko. Pripravili sme si pre vás experiment, ktorý pomôže pochopiť, čo sa deje s riekou a jej okolím počas výdatných zrážok.
Tematický celok:
☞ Životné prostredie organizmov a človeka
☞ Neživá príroda a jej poznávanie
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Fyzika - E.R.J.A.S
Sú iniciály celého mena jedného z najznámejších rakúskych fyzikov, neprezradíme, o koho ide (dozviete sa v tajničke, v pracovnom liste). Napovieme len, že sa venoval teoretickej fyzike. Je jedným zo zakladateľov kvantovej mechaniky. Má aj svoju vlastnú rovnicu. S Paulom Diracom dostal v roku 1933 Nobelovu cenu. Patrí nepochybne medzi velikánov vedy, ale len tak medzi nami… mačku by som mu asi postrážiť nedala :)
Veď vy už viete...
Tematický celok:Opakovanie a upevňovanie fyzikálnych poznatkov
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Chémia - Saltzwerlten - Halstatt
Mestečko Halstatt skrýva nejedno prekvapenie. Jedným z nich je obrovské ložisko soli, ide o pozostatok pravekého oceánu. Soľ tu ťažili ľudia už v čase 5000 rokov pred Kristom. Dôkazom o ich činnosti je banícky čakan z jelenieho parožia. Ďalším unikátom v bani je drevené schodisko, postavili ho 1100 rokov pred Kristom - ide o najstaršie schody v Európe. Soľ z bane využívali Kelti a pre rímskych legionárov bola mzdou (dostávali ju v naturáliách). Halstattská soľ sa ťaží dodnes, i keď už nemá takú hodnotu ako kedysi.
Pripravili sme si pre vás slaný pokus :) Budete prekvapení … a odporúčame neochutnávať.
Tematický celok
☞ Látky a ich vlastnosti
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Medzipredmetové vzťahy:
☞ Fyzika: Magnetické a elektrické javy. Elektrický obvod.
Stiahnite si dokument
Matematika - Dolné Rakúsko - Niederösterreich
Je Rakúskou spolkovou krajnou, ktorá obklopuje hlavné mesto Viedeň. Zo Slovenska zdieľa hranice s Trnavským a Bratislavským krajom. Je to veľmi rozmanitá krajina, najmä kvôli mimoriadnej geografickej polohe na strete alpskej, panónskej, severnej a juhoeurópskej klimatickej oblasti. Hlavným krajinským mestom je St. Pölten. Je najmladším rakúskym krajinským mestom (od roku 1986) a právom má prívlastok mesto baroka. My sme sa na naň pozreli očami matematika a predstavíme vám Niederösterreich v číslach :)
Do počítania…
Tematický celok:
☞ Vytvorenie oboru prirodzených čísel
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Prírodoveda - Tekvicový olej
Poznáte ho? Vyrába sa lisovaním tekvicových jadierok za studena a má hnedozelenú farbu. Je naozaj výborný a veľmi zdravý. Má silné antioxidačné vlastnosti, vitamíny A, B1, B2, B6 a E. Z minerálov je bohatý najmä na železo, magnézium, sodík, vápnik, draslík, fosfor, mangán, zinok a selén. Obsahuje aj kyselinu listovú a pantoténovú. Vedeli ste, že jeden z najkvalitnejších tekvicových olejov vôbec pochádza z Rakúska? Dokonca jeho pôvod je od roku 1996 chránený Európskou úniou. Pre domácich, v Štajersku, je “zeleným zlatom.”
My sme si pre vás pripravili experiment zameraný na rastlinné oleje, uvidíme, či sa vám ich podarí “vyslobodiť” zo semiačok.
Tematický celok:
☞ Rastliny a huby
☞ Neživá príroda a skúmanie prírodných javov
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
☞ Poznávacie procesy žiaka potrebné pri úprave aktuálnych a tvorbe nových prírodovedných poznatkov.
☞ Vedieť vysvetliť, že niektoré látky plávajú na vode, iné klesajú ku dnu.