Kaleidoskop – november 2023

Dobrý deň,

novembrovým Kaleidoskopom by sme radi pripomenuli jeden z kľúčových momentov novodobých dejín – pád Berlínskeho múra.

K zbúraniu – pádu múra došlo veľmi rýchlo. Večer 9.11.1989 oznámil v televíznom vysielaní člen východonemeckého vedenia Günter Schabowski, že hranice NDR sú s okamžitou platnosťou otvorené. V nasledujúcich hodinách začali obyvatelia z východného Berlína prechádzať do západného a spontánne demolovať nenávidený múr ako symbol končiacej sa historickej epochy.

Redakcia

Biológia - Pokusy o prechod

Pri pokuse o prekonanie Berlínskeho múra zahynulo minimálne 138 ľudí, jeho prvou obeťou sa stal Rudolf Urban, ktorý spadol 19.8.1961 pri pokuse o útek z okna svojho bytu. Štatisticky sa presné počty obetí rôznia a ich presný počet sa už pravdepodobne nikdy nedozvieme. Posledným zastreleným na hranici bol Chris Gueffroy, stalo sa tak len niekoľko mesiacov pred pádom Berlínskeho múra, nebol však poslednou obeťou. Tou bol Winfried Freudenberg, ktorý spadol 8.3.1989 z podomácky vytvoreného balóna potom, ako sa mu podarilo preletieť z Východného Berlína do štvrti Zehlendorf v Západnom Berlíne. Zraneniam na mieste podľahol.

Pripravili sme si pre vás pracovný list, v ktorom sa budeme venovať jednej z vitálnych funkcií človeka.

Tematický celok:

  • Človek a jeho telo

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • Zhotoviť plán pozorovania a skúmania ľudského tela.

Stiahnite si dokument

Fyzika - Checkpoint Charlie

Jedným z najznámejších priechodov rozdeleného Berlína bol Checkpoint Charlie. Nachádzal sa na križovatke Friedrichstraße a Kochstraße. Názov „checkpoint“ znamená „bod kontroly“ hraničný priechod. Jeho označenie Charlie zasa pochádza z hláskovacej tabuľky NATO a označuje tretie písmeno abecedy C. Známym sa stal najmä vďaka fotografiám z októbra 1961, keď počas povstania v NDR stáli oproti sebe tanky americkej a sovietskej armády. Tento hraničný priechod bol ťažiskom spájajúcim americký a sovietsky sektor. A ťažiskom sa zaoberáme aj v našom pracovnom liste.

Tematický celok:

  • Sila a pohyb. Práca. Energia

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • Určiť ťažisko vybraných telies a chápať jeho význam.

Stiahnite si dokument

Chémia - Stavba berlínskeho múra

Berlínsky múr rozdeľoval viac ako 28 rokov ľudí, mesto, krajinu, svet. Jeho výstavba súvisela so spoločenskou situáciou v povojnovom Nemecku. Nemecko bolo po druhej svetovej vojne na základe dohôd rozdelené medzi štyri víťazné veľmoci a podobne aj Berlín, ako hlavné mesto, do štyroch sektorov. Postupne eskalovalo napätie medzi ZSSR a západnými mocnosťami, ktoré vyvrcholilo stavbou berlínskeho múra. Stavbu urýchlila skutočnosť, že od októbra 1949 do augusta 1961 opustili takmer tri milióny obyvateľov, väčšina práve cez Berlín, viac ako 50 % utečencov tvorili mladí vzdelaní ľudia do 25 rokov. Práve výstavbou múra chceli tomuto exodu zabrániť.

Pracovný list, ktorý sme si pre vás pripravili sa zameriava na vlastnosti stavebných materiálov.

Tematický celok:

  • Látky a ich vlastnosti

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • Dodržiavať zásady správneho a bezpečného zaobchádzania s laboratórnymi pomôckami.
  • Rozumejú pokynom na realizáciu praktických činností a dokážu ich podľa návodu uskutočniť.

Stiahnite si dokument

Matematika - Stavba Berlínskeho múra

V noci z 12.8. na 13.8.1961 obsadila armáda, polícia, pohraničná stráž a jednotky podnikových milícií hranice k Západnému Berlínu, aby tak prerušili spojenie medzi východným a západným Berlínom. V priebehu nasledujúcich dní boli opevnené hranice medzi NDR a SRN, čo upevnilo nepriepustnosť hraníc medzi štátmi Varšavskej zmluvy a okolitými štátmi. Tieto hranice sa označujú ako „železná opona“.

V našom pracovnom liste sa dozviete viacero zaujímavých číselných údajov o Berlínskom múre.

Tematický celok:

  • Slovné úlohy

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  • Riešiť jednoduché slovné úlohy.

Stiahnite si dokument

Prírodoveda - Nemecko-nemecká hranica

Bývalé krajiny – Spolková republika Nemecko a Nemecká demokratická republika boli oddelené vnútronemeckým hraničným pásmom. Tento umelo vytvorený biotop je dnes domovom bohatej flóry a fauny. Tento zelený pás sa tiahne od Baltského mora až na juh do Bavorska v dĺžke približne 1 393 km. Veľká časť tohto územia je dnes chránenou prírodnou oblasťou a poskytuje domov viac ako 5200 druhom živočíchov a rastlín. Pripravili sme si pre vás pracovný list zameraný na vtáctvo, dozviete sa, kde si vybrané druhy stavajú svoje hniezda.

Tematický celok:

  • Živočíchy

Vedieť:

  • Opísať spôsob života vybraných zástupcov živočíšnej ríše.

Stiahnite si dokument