8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Jojo2
Kalifikovanosť zamestnanca

Pedagogický zamestnanec má vyštudovanú VŠ 2. st. odbor slovenský jazyk a lit. pre 2.stupeň ZŠ. K tomu si dorobil rozširujúce štúdium Etiky na strednú školu. Rozšíril si PZ rozširujúcim štúdiom kvalifikáciu na strednú školu aj na predmet SJL, alebo na strednej škole mu platí len rozširujúce štúdiou Etiky?
Ďakujme za odpoveď.

Maria Pavlikova
Kvalifikovanosť zamestnanca

Váš zamestnanec absolvoval rozširujúce štúdium etiky pre strednú školu. Ak neabsolvoval rozširujúce štúdium slovenského jazyka pre strednú školu, tak rozširujúcim štúdiom etiky nezískal automaticky spôsobilosť na vyučovanie slovenského jazyka na strednej škole.

zuzulkkaa
ANJ

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať o kvalifikovanosti na vyučovanie anglického jazyka. Mám ukončené vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa - učiteľský smer a v roku 2010 som absolvovala maturitnú skúšku na úrovni B1. Je to dostatočné na vyučovanie ANJ na 1. stupni ZŠ? Teraz síce navštevujem jazykovú školu, ale štátnu jazykovú skúšku absolvujem až o 2 roky, tak ma zaujíma, či môžem byť kvalifikovaná už teraz, pretože zo zákona mi to jasné nebolo (časť III, č., písm. e). Ďakujem

Szekeres Tímea
Riaditel skoly

Dobry den,chcela by som sa opytat
Mozem byt riaditelkou malotriednej skoly?
Mam ukoncenu vysoku skolu odbor vychovavatelstvo 2.stupna a aj 1.kvalifikacnu skusku,20 rokov praxe

Maria Pavlikova
Riaditeľ školy

V § 34 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. je uvedené, čo musí spĺňať riaditeľ školy (aj kandidát na túto funkciu). Pod písm. a) je uvedené, že musí spĺňať kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti v príslušnej kategórii alebo podkategórii. Podľa môjho názoru vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v odbore vychovávateľstvo nie je plnením kvalifikačného predpokladu na činnosť riaditeľa školy. A ak máte vykonanú 1. kvalifikačnú skúšku v kategórii vychovávateľ, nemôže Vám platiť pre kategóriu učiteľ.

sebestja
Využitie kreditov

Dobrý deň, chcem sa spýtať, nakoľko ma dôsjt k zmenám pri zvyšovaní kvalifikácie prostredníctvom kreditov, chcela som sa informovať a poradit od Vás, co by bolo najvhodnejšie urobiť v mojom prípade.
V sučasnosti mam len 16 kreditov, plánovala som v blízkej dobe ziskat 30 kreditov aby som mala 6% príplatok. Vraj ale len do konca augusta tohto roka sa dá podať žiadost o uznanie kreditov,od septembra bude všetko inak. To znamená, že tých 16 kreditov mi bude po tomto období nanič,lebo budu iné formy vzdelávania na zvýšenie kvalifikácie. Chápem to dobre.
Neviem, čo by bolo lepšie - či si rýchlo nájst ešte školenie na doplnenie do 30 kreditov, aby som mala aspoň nejaký úžitok z toho, keby mi vyplácal zamestnávateľ 7 rokov kreditový príplatok, alebo tých 16 kreditov mozem použit neskor a bude sa mi to počítat. Nechcem o tých 16 kreditov prísť, pokiaľ by mi mali byt potom nanič? Aby som si v septembri nehovorila, že som zbytočne chodila na školenia, lebo bude platiť už niečo iné. Kredity mám za aktualizačné vzdelávanie. Som samostatný pedag. zamestnanec bez atestácie.
Ďakujem za radu

Maria Pavlikova
Využitie kreditov

Ospravedlňujem sa, ale na otázky Vášho typu si nedovolím odpovedať. Nový zákon o pedagogických zamestnancoch je prijatý, ale ja z neho vyčítam len toľko, koľko aj Vy. Sú tam prechodné ustanovenia, ale tie treba vysvetliť zo strany ministerstva školstva. Ja som len bežný ekonóm, ktorý zákony uplatňuje v praxi. Ak získate ďalšie kredity, stále máte nádej, že ich zužitkujete. Nič nie je zbytočné, všetko má svoj zmysel.

peter-jankovič
Kvalifikovanosť pre I. stupeň ZŠ

Dobrý deň p. Pavlíková,
spĺňa pedagogický zamestnanec kvalifikačné predpoklady uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v časti III Učiteľ 1. stupňa ZŠ, bod 15 „v študijnom odbore učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)", ak na diplome má uvedený odbor: Učiteľstvo pre špeciálne školy, špecializácia: pedagogika mentálne postihnutých? Teda ide o to, či študijný odbor uvedený v časti III Učiteľ 1. stupňa ZŠ, bod 15 je totožný s uvedeným odborom na diplome. Štúdium začalo v roku 2001 a ukončené bolo v 2006.
Ďakujem