Dobry den. Volam sa Monika,mam vystudovanu psychologiu neucitelsku (Bc.), dva mesiace pracujem uv detskom domove ako opatrovatelka a chcu ma posunut na miesto pomocnej vychovavatelky. Nemam tam s psychologiou vacsie prava? Pricom pomocny vychovavatel vykonava presne tu istu cinnost ako vychovavatel specialny,len s tym rozdielom,ze ma o 300 eur menej. Do akej triedy patrim s mojim vzdelanim? Zatial idem pracovat so zdravymi detmi,ale mame aj deti so zdravotnym znevyhodnenim a mozno ma neskor presunu tam. Prax v odbore nemam. Od roku 2007 som pracovala na dohody,ale mimo pedagogickej sféry. Nikdy som ale nerobila cely rok,ale napriklad maj 2007-april 2008, oktober 2008-jun 2009 atd. Berie sa aj na to ohlad? A dva roky som bola dobrovolnickou v o.z. Navrat. Mohla by som pracovat samostatne ako vychovavatel alebo mi treba nejaku konkretnu skolu? Ci mi staci dorobit si nejaku kvalifikaciu? Do akej triedy teda patrim? Patrim vobec medzi pedagogickych zamestnancov?Dakujem velmi pekne za odpoveď.
So, 01/12/2013 - 09:27
#1
kam patrím?
Ak pracujete v detskom domove ako opatrovateľka, nie ste pedagogický zamestnanec. Opatrovateľská služba patrí podľa katalógu pracovných činnosti medzi manuálne činnosti a v žiadnom prípade sa nevyžaduje vysokoškolské vzdelanie. Vaše dosiahnuté vzdelanie v odbore psychológia na úrovni Bc. nie je plnením kvalifikačných predpokladov na žiadnu kategóriu pedagogického zamestnanca, teda ani vychovávateľa. Zaradenie do platovej triedy vychádza jednak z pracovnej pozície a aj z dosiahnutého vzdelania. Nedá sa určiť do akej triedy patríte, ak nie ste zaradená na konkrétne miesto. Vašu doterajšiu prax zohľadní zamestnávateľ podľa toho, či je zhodná alebo podobná s tou praxou, ktorú budete vykonávať. Ak ste pracovali na dobu určitú, zohľadní sa konkrétna doba, nie je podmienka, že musí ísť o nepretržité trvanie pracovného pomeru. Ak by ste chceli pracovať ako vychovávateľka v detskom domove, musíte si doplniť vzdelanie, a to niektoré z tých, ktoré sú uvedené vo vyhláške ministerstva školstva SR č.437/2009 Z. z. v prílohe č. 1 v časti XIV.
Ďakujem velmi pekne za odpoveď. Chcela bysom sa však ešte opýtať ako je to s načatýmp štúdiom. V septembri som nastúpila na špeciálnu pedagogiku 1.stupeň. Od februára pracujem ako pomocná vychovávatelka. Po akej dobe ma možu preradiť na pozíciu vychovávatelky? Ďakujem
Na pozíciu vychovávateľa Vás môžu preradiť kedykoľvek, keď sa tak zamestnávateľ rozhodne. Kvalifikačné predpoklady na výchovnú činnosť budete spĺňať samozrejme až po ukončení štúdia. Je dôležité akú špeciálnu pedagogiku študujete. Je oveľa praktickejšie najprv zistiť aké vzdelanie je na pozíciu, ktorú chcete vykonávať vhodné a až potom začať študovať. Opačne, keď vyštudujete školu, ktorú máte poruke a potom zisťujete ako Vás má zamestnávateľ zaradiť, môže spôsobovať problémy. Pre vychovávateľa sú všetky typy štúdia uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1, časť XIII. Vychovávateľ.
Študujem špeciálnu pedagogiku a pedagogiku mentálne postihnutých, ktorá je vhodná pre moje zamestnanie. Piatok,sobota precestujem 600km, aby som sa mohla zúčastniť prednášok, tak až tak po ruke nie je. Len mi bolo povedane,že podla zákona sa možem stať vychovávatelom až po 2 odštudovaných rokoch..tak som v pomykove.
Platí moja predchádzajúca odpoveď. Vychovávateľku v podstate môžete robiť aj ako nekvalifikovaná, ak sa tak zamestnávateľ rozhodne. Vami uvádzané 2 odštudované roky neznamenajú plnenie kvalifikačných predpokladov. To získate ukončeným vzdelaním. Pravdepodobne sa jedná o podmienku do dvoch rokov začať a do štyroch ukončiť pedagogickú spôsobilosť podľa § 60 ods. 2 zákona alebo do štyroch rokov začať a do siedmich ukončiť vzdelávanie na doplnenie špeciálnopedagogickej spôsobilosti podľa § 60 ods. 3 zákona. V tomto prípade je rozhodujúci vznik prvého pracovného pomeru v školstve (v detskom domove)v kategórii pedagogický zamestnanec, resp. dátum preradenia do kategórie pedagogických zamestnancov.