7 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Nika M
Krátenie dovolenky?

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu. V škole máme zamestnanca, ktorý za týždeň odpracuje 20 hodín, čiže má skrátený pracovný úväzok (plný je 23 hodín). Avšak v škole je i tak každý deň, od pondelka do piatka a pracovnú dobu má od 8:00 - 16:30. To, že sa mu kráti výplata je logické, ale ako je to s dovolenkou? Má nárok na plný počet dní dovolenky ako ostatní zamestnanci, ktorý majú plný úväzok?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Maria Pavlikova
Krátenie dovolenky?

Dobrý deň,
aký skrátený úväzok má Váš zamestnanec, keď denne odpracuje 8,5 hod ? Denne mu vzniká nadčas. Prečo mu krátite plat ? Koľko hodín odpracuje zamestnanec na plný úväzok ? Na základe čoho mu chcete krátiť dovolenku ? Má nárok na minimálne osem týždňov dovolenky, prípadne podľa kolektívnej zmluvy na deväť týždňov dovolenky. Trochu mi je to nejasné.

Nika M
krátenie dovolenky - odpoveď

Od 8:00 - 16:30 je to u nás 8 hodín, lebo z tohto času má zamestnanec nárok na 30. minútovú prestávku na obed. Za plný úväzok sa považuje 23. hodín, ktoré učiteľ reálne odučí, zvyšný čas má na prípravu materiálov, opravu písomiek atď. Daný učiteľ ale vyučuje iba 20. hodín týždenne a z toho dôvodu má výplatu krátenú. Vieme, že ak by bol v škole len niekoľko dní do týždňa, kráti sa mu aj počet dní dovolenky. No ako to je v prípade, ak tu je každý pracovný deň, len odučí menej hodín ako je základ (tých 23. hodín)?

Annina
Krátenie dovolenky.

Otázka: Aký pracovný čas majú ostatní zamestnanci?
Majú 40 hodinový alebo 37,5? Samozrejme bez prestávky na odpočinok a jedenie. Pokiaľ (plnoúväzkoví - 100 %) majú pracovný čas od 8.00 - 16,30, tak so skráteným úväzkom takýto pracovný čas nemôžu mať. Pri 20 vyučovacích hodinách jej pracovný čas je 86,96 %.
Pokiaľ odpracuje 5 dní v týždni tak dovolenka sa jej nekráti v počte dní, ale jej deň dovolenky je adekvátny pracovnému času pripadajúcemu skrátenému úväzku.

Maria Pavlikova
krátenie dovolenky - odpoveď

Dobrý deň,
možno mi neuveríte, ale ja trochu rozumiem danej problematike. Dovolenka sa určuje na týždne, prípadne dni a nie na základný úväzok. Nemáte to správne určené, pri skrátenom úväzku nemôže zamestnanec odpracovať toľko hodín ako zamestnanec pri plnom úväzku. To som Vám už napísala. Pracovný čas sa neurčuje s prestávkami na odpočinok a jedenie, ale podľa § 85 Zákonníka práce bez prestávok na odpočinok a jedenie.

Nika M
krátenie dovolenky - odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za vysvetlenie, asi som sa nevyjadrila jasne a v niečom som si aj ja bola neistá, tak skúsim ešte raz, aby to nebolo zmätočné. Rada by som jasne vedela ako stanoviť dovolenku niektorým zamestnancom.

1. plný úväzok = 23. hodín
2. pevná pracovná doba pre všetkých zamestnancov = 8:00 - 14:00
3. zvyšný čas = práca mimo pracoviska (práca na doma)

Skúsim uviesť viacero príkladov.

a: Učiteľ učí 23. hodín týždenne, v škole je pondelok až piatok, každý deň. Aký má nárok na dovolenku? (Predpokladám, že 8. týždňov, resp. 40 dní.)

b: Učiteľ učí 20. hodín týždenne, v škole je pondelok až piatok, každý deň. Aký má nárok na dovolenku?

c: Učiteľ učí 20. hodín týždenne, v škole je pondelok až štvrtok, v piatok do práce nechodí. Aký má nárok na dovolenku?

Hádam to je takto jasnejšie.

Ešte raz ďakujem za odpoveď.

Annina
Krátenie dovolenky -

Dobrý,
bod 2 a 3 je nepodstatný. Dôležitý je pracovný týždenný čas. Môže mať 5 dní 37,5 hodín, alebo môže mať 5 dní a 30 hodín. V prvom prípade je pracovný čas 7,5 hodín za jeden deň, v druhom prípade je pracovný čas 6 hodín.
Dovolenka je stále 8 týždňov - 40 dní, akurát v druhom prípade je dovolenka za jeden deň 6 hodín.
Po b) v tomto prípade má 8 týždňov - 40 dní - skrátených podľa úväzku.
Po c) v tomto prípade má nárok na dovolenku 8 týždňov (ale len 4*8) čiže 32 dní. Zasa podľa toho či má pracovný deň plný úväzok , alebo skrátený.