3 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
elza
Kredity za ďalšie vzdelávanie

Vážená pani Pavlíková, chcem Vás poprosiť o radu.
Sme spojená škola, ktorá má Špeciálnu základnú školu a Odborné učilište pre mentálne postihnutú mládež.

Vyštudovala som Učiteľstvo pre špeciálne školy (2. stupeň vysokoškolského štúdia Mgr.) mám 6 rokov pedagogickej praxe. Pracovala som ako kvalifikovaná učiteľka na Špeciálnej základnej škole.
V septembri 2013 som však bola riaditeľkou preradená na Odborné učilište Nastúpila som na pozíciu majsterky odbornej výchovy na Odbornom učilišti.
Moje vzdelanie bolo posúdené vedením školy ako získané v INOM ako požadovanom odbore. Preto som v akademickom roku 2013/2014 začala študovať doplňujúce vzdelávanie pre majstrov odbornej výchovy /na Žilinskej Univerzite/, vzdelanie som úspešne ukončila 20. mája 2015. Štátnice mám vykonané z predmetov Všeobecná pedagogika, Psychológia a Didaktika odborného výcviku.

Chcem sa opýtať, môžu mi byť za uvedené vzdelávanie priznané kredity?

Podľa (podľa §8 ods. 1 písm. c) zákona č. 317/2009 Z.z. a §12 ods.2 písm. d vyhlášky č.445/2009 sa získavajú kredity za ďalší študijný odbor alebo aprobačný predmet.

Ako učiteľka ŠZŠ som už nadobudla pedagogickú spôsobilosť a aj keď som absolvovala doplňujúce pedagogické vzdelanie, dá sa toto vzdelávanie považovať za rozšírenie pedagogickej spôsobilosti o vyučovanie aprobačného predmetu odborný výcvik?

Prípadne kto by mi vedel poradiť, alebo existuje nejaká vyhláška, zákon, kde by to bolo jednoznačnejšie uvedené?

Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Kredity za ďalšie vzdelávanie

Zákon č. 317/2009 Z. z. v siednmej časti Kreditový systém presne uvádza za aké vzdelávanie možno získavať kredity. Doplňujúce pedagogické vzdelávanie, ktoré ste absolvovali podľa § 8b uvedeného zákona nie je vzdelávanie, za ktoré možno získavať kredity. Rozširujúce štúdium, ktoré je definované v § 8a zákona je štúdium, za ktoré možno získať po troch rokoch pedagogickej praxe 60 kreditov. Vy ste neabsolvovali rozširujúce štúdium, teda nezískali ste kvalifikáciu na ďalší študijný predmet alebo odbor, ale získali ste kvalifikáciu na činnosť majstra odbornej výchovy, na ktorú ste neboli kavlifikovaná. Postup zamestnávateľa bol podľa môjho názoru správny. So svojou otázkou sa môžete obrátiť na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Veronikasoj
dalsie aprob.predmety

Dobry den, precitala som si Vas prispevok. Ja som v podobnej situacii. Mam totiz vystudovane dalsie 2 aprobacne predmety formou riadneho magisterskeho VS studia. No bola som informovaná, ze ak to nie je vystudovane formou rozsirujuceho studia, kreditny system to nezohladnuje. Je to podla mna nekorektne, ak som kvalifikovana na tieto predmety, no nemam to zohladnene, len preto, ze som kvalifikaciu ziskala inou formou-ba este kvalitnejsou.
Chcem sa preto obratit na Ministerstvo skolstva so ziadostou o udelenie vynimky zo zakona. Odporucam to aj Vam. Myslim si totiz, ze je tu diera v zakone.
Prajem vsetko dobre.