Legislatíva
Kvóty pre gymnáziá pocíti Bratislava

Budúci piataci základných škôl to budú mať s odchodom na osemročné gymnázium o niečo ťažšie. Záujemcovia budú musieť prejsť cez sito, voľných miest totiž značne ubudne. Ministerstvo školstva plánuje zaviesť gymnáziové limity. Tie určia maximálny počet piatakov, ktorí môžu nastúpiť na osemročné gymnázium. „Od školského roka 2018/2019 vstúpi do platnosti hranica prijímania počtu žiakov do prvých ročníkov osemročných gymnázií, a to vo výške päť percent daného populačného ročníka. Pre jednotlivé gymnáziá budú počty žiakov stanovené prostredníctvom odborov školstva okresného úradu v sídle kraja,“ informovala hovorkyňa rezortu školstva Martina Slušná. V uplynulom ročníku odišlo z vyše 52-tisíc piatakov na osemročné gymnáziá celkovo 11 percent žiakov. Tieto čísla sa zdajú rezortu školstva príliš vysoké.
Najviac v Bratislave Odborníci poukazujú na to, že celoslovenské údaje o počtoch gymnazistov nie sú úplne smerodajné. Najviac ich totiž skresľuje hlavné mesto, ktoré má oproti zostatku Slovenska čísla gymnazistov niekoľkonásobne vyššie. Vlani odišlo na osemročné gymnázia študovať 20 percent piatakov základných škôl, informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.
Bratislavské gymnáziá poukazujú na to, že navrhovanú kvótu bude v hlavnom meste ťažké splniť. Chceli by preto výnimky. „V Bratislave je po osemročných gymnáziách veľký dopyt. Každý rok prijmeme 56 žiakov, záujemcov máme pritom trojnásobok,“ zdôraznila riaditeľka Gymnázia Pankúchova v Bratislave RNDr. Ľubomíra Kováčová.
Protichodné názory Ministerstvo školstva zavádza limity kvôli sťažnostiam zo strany základných škôl. Tie prichádzajú o najšikovnejších žiakov, ktorí sú v kolektíve lídrami. Po ich odchode zostávajú na školách deti s horším prospechom, ktoré strácajú motiváciu. Ďalším tŕňom v oku sú tiež kritériá osemročných gymnázií. Preč odchádzajú nielen nadpriemerní žiaci, ale aj dvojkári či trojkári, hovorí riaditeľka Základnej školy Pri kríži v Bratislave Iveta Mikšíková.
Podľa nej gymnáziá prijímajú priveľa detí a vidí v tom honbu za peniazmi. Na druhej strane, základné školy prichádzajú kvôli odchodom šikovných žiakov o peniaze. Samotné gymnáziá to vidia presne opačne. Limity z ministerstva považujú za nešťastné riešenie, ktoré sa môže dotknúť kvality slovenského vzdelávania. „Deti z osemročných gymnázií majú lepšie výsledky ako žiaci zo základných škôl. Myslíme si, že je vhodné, ak si nadané deti zvyknú na väčší objem štúdia v skoršom veku, aby sa využil ich potenciál,“ povedal riaditeľ Gymnázia Trebišovská v Košiciach Ján Buday. Podľa neho vnímajú základné školy odchod šikovných žiakov zbytočne negatívne. Tých môže prechod na osemročné gymnáziá motivovať.
Úplne zrušiť OECD považuje delenie žiakov na školách za nevhodné. Deti si totiž príliš skoro uvedomujú rozdiely nielen v učení, ale napríklad aj v sociálnom postavení. „My by sme osemročné gymnáziá úplne zrušili. Je pravda, že extrémne narúšajú systém základných škôl,“ vyjadril sa analytik Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Jozef Miškolci. Deti na osemročných gymnáziách podľa neho veľa nezískajú.
Zdroj: Hospodárske noviny