Aké učebné materiály môžu používať materské školy?

25.09.2014
Legislatíva

Výchova a vzdelávanie v materských školách vyžaduje inovatívne a moderné učebné materiály. Také, ktoré učiteľkám pomáhajú rozvíjať kreativitu a aktivitu detí, podporujú ich osobnostný rozvoj a zároveň ich dôkladne pripravia na vstup do základnej školy.

Často sa stáva, že riaditeľka škôlky objaví kvalitnú a odborne spracovanú učebnú pomôcku či pracovný zošit pre dieťa, ktorý podporuje jeho tvorivosť, rozvíja zručnosti a schopnosti hravou formou. Ale neobjedná ho pre škôlku, lebo nie je schválený ministerstvom školstva a nemá ani odporúčaciu doložku. Ako má materská škola v takom prípade postupovať a čo jej povoľuje alebo nepovoľuje zákon?

Školský zákon hovorí jasne. ,,Na vzdelávania v školách podľa tohto zákona sa používajú učebnice schválené ministerstvom školstva; používajú sa aj iné učebné texty a pracovné zošity, ktoré sú v súlade s cieľmi a princípmi tohto zákona.“ To znamená, že materská škola môže objednávať a používať aj také učebné a výchovné materiály, ktoré nie sú oficiálne schválené ministerstvom školstva a nemusia mať ani odporúčaciu doložku. Podmienkou ale je, že musia byť v súlade s cieľmi a princípmi školského zákona, a teda musia byť vypracované v súlade so štátnym vzdelávacím programom.

V poslednej správe o hodnotení kvality regionálneho školstva sa otvorene hovorí o dlhotrvajúcom probléme so zabezpečovaním vzdelávania učebnicami zo strany štátu. Ako sa uvádza, tento problém je v ich nedostatku a v kvalite. Riaditeľky a učiteľky by mali preto vedieť, že môžu používať aj pracovné zošity alebo učebné texty, ktoré nemajú pečiatku ministerstva, ale sú v súlade so štátnym vzdelávacím programom. Zákon im to povoľuje a navyše, kvalitou sa tým schváleným vyrovnajú a niekedy ich možno aj prevyšujú.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte