Hrozí ďalší štrajk učiteľov?

13.12.2021
Legislatíva

Situácia medzi vládou a odborármi v školstve sa vyostruje. Nespokojní sú aj zdravotníci.

 Pingpong medzi ministerstvami a žiadna skutočná snaha riešiť problém. Ministerstvo školstva viní rezort financií, ten zas odporúča obrátiť sa na ministerstvo školstva. Učitelia, ktorí sú podľa vlády popri zdravotníkoch najväčšou prioritou, sa nevedia domôcť adekvátneho finančného ohodnotenia a začínajú hroziť ostrým štrajkom. Je možné, že aj pokiaľ by pandemická situácia umožnila prezenčné vyučovanie, školy by v januári zostali aj tak zatvorené, tentoraz vďaka štrajku učiteľov?V roku 2016 demonštrovali neuveriteľných šesť týždňov a vymohli si od vlády aspoň aké-také ústupky. Keďže vláda na ich požiadavky nereaguje, hrozí, že sa opäť rozhodnú pritvrdiť. Štrajk učiteľov je stále viac skloňovanou možnosťou. Na štrajkovú pohotovosť, ktorú ohlásili odborári v školstve a vede, však zatiaľ jednotlivé ministerstvá reagujú skôr vlažne. „To, čo pozorujem, je taký pingpong medzi ministerstvami financií a školstva, v rámci ktorého sa jeden minister vyhovára na druhého,“ hovorí pre Nový Čas líder protestov z roku 2016, prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.Nevkusné divadlo

Pripomína, ako súčasný minister financií Igor Matovič ešte pred niekoľkými rokmi vyhlasoval, že vstúpi do vládnej koalície iba ak sa budú zvyšovať platy učiteľom každý rok o 10 %. „Podobne sa vyjadroval aj minister školstva. Ako keby im zrazu vypadla pamäť,“ sťažuje sa Crmoman. Minister školstva Branislav Gröhling pritom odborárov aspoň v rétorickej rovine podporuje. „V tomto sme zajedno. Dlhodobo už od leta, či už odborári alebo následne aj ministerstvo školstva, presadzujeme zvyšovanie platov učiteľov,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Podľa Crmomana však ide len o rétorické cvičenia a „skutek utek“. „Tie ich vyhlásenia, že minister školstva podporuje naše požiadavky, alebo že minister financií s nami sympatizuje, nie sú vôbec úprimné. Minister školstva povie, že podporuje naše požiadavky, iba keď sa ho na to spýtajú novinári,“ hovorí šéf učiteľskej komory.

„Minister školstva sa vyhovorí na ministra financií, ten zas na ministra školstva a stále si to posúvajú. Je to také nevkusné divadlo,“ uvádza Crmoman. Reakcie niektorých ministerstiev mu len dávajú za pravdu. „S otázkou je potrebné obrátiť sa na príslušné rezorty – školstva, zdravotníctva či práce, sociálnych vecí a rodiny,“ odpísali nám z ministerstva financií, keď sme sa zaujímali o to, v akom stave je riešenie požiadaviek učiteľov a lekárov. Minister školstva, naopak, tvrdí, že loptička je na strane Matovičovho rezortu. „Pokiaľ my tieto finančné prostriedky v kapitole ministerstva školstva nemáme, tak ani nemôžeme zvyšovať platy učiteľov. Argumentovali sme smerom k ministerstvu financií faktami, porovnaniami aj predvolebnými sľubmi,“ hovorí Gröhling.

 

Zdroj: Nový Čas

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte