K zmene platov v školstve má dochádzať k 1.1., nie v priebehu roka

09.02.2017
Legislatíva

Uviedol to dnes na tlačovej konferencii po dvojdňovom rokovaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách jeho predseda Michal Sýkora.

ZMOS

Pokiaľ má dôjsť k zmene platov v školstve v pôsobnosti miest a obcí, zmeny je potrebné robiť vždy k 1. januáru, nie v priebehu roka. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii po dvojdňovom rokovaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách jeho predseda Michal Sýkora. Podľa jeho slov sa dominantnou témou rokovania stalo školstvo a jeho aktuálna situácia s dôrazom na odmeňovanie spojená so stanoviskom k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ako aj celoslovenský problém súvisiaci s energiami. 
Na utorkovom (7.2.)rokovaní sa zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. "Bolo to konštruktívne stretnutie. Ministrovi sme predostreli, čo by sme chceli riešiť my, respektíve s čím by sme, naopak, vedeli pomôcť," uviedol Sýkora. Podľa slov výkonného podpredsedu ZMOS-u Jozefa Turčányho s ministrom začali rokovať o témach, ktoré budú trápiť Slovensko aj v budúcnosti. "Otvárali sa otázky financovania tých pôsobností, ktoré samosprávy majú. Rada ZMOS-u môže rokovať o kozmetických úpravách," uviedol Turčány. Ako ďalej doplnil, ide napríklad o počty detí, stratifikáciu siete škôl a školských zariadení, aby aj do budúcnosti vedeli, o koľko je potrebné zvýšiť platy. "Čo sa týka odmeňovania, naše stanovisko je také, že budeme presadzovať to, aby všetko, čo máme z pohľadu miest a obcí vyplatiť, bolo vyplatené na základe podpísanej kolektívnej zmluvy," povedal Turčány s tým, že pre ZMOS je neprijateľné, aby sa zvyšovali platy učiteľov v priebehu roka. "Narážame okrem rozpočtových objemov aj na rozpočtové pravidlá, kde môžeme robiť zmeny rozpočtu len do 31. augusta," podotkol. Sýkora doplnil, že ZMOS bude podporovať požiadavky, ktoré boli vyrokované k 1. januáru. Ako uviedol Turčány, z podielových daní malo byť v roku 2015 pridelených školstvu v pôsobnosti samospráv 587 miliónov eur, pričom táto suma bola vyššia o 226 miliónov eur. Sýkora uviedol, že zvyšovanie platov by bolo vhodné nielen v školstve, ale napríklad aj v sociálnej oblasti. 

Zdroj: Krátené/skolskyservis.teraz.sk

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte