Na gymnáziá sa trojkár nedostane

27.08.2014
Legislatíva

Od tohtoročného septembra budú stredné školy pri prijímaní na štúdium brať do úvahy aj známkové priemery deviatakov na posledných troch vysvedčeniach základnej školy.

Prijímanie do prvého ročníka gymnázií a do prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu bilingválnych škôl bude od tohto školského roku náročnejšie. Žiaci, ktorí si na druhom stupni základnej školy nerobili ťažkú hlavu zo známok z povinných vyučovacích predmetov, sa s najväčšou pravdepodobnosťou môžu rozlúčiť s vidinou gymnázia. Aby mohli byť prijatí, musia mať priemer do 2,0 z povinných predmetov. Doteraz sa pri prijímaní žiaka do strednej školy prihliadalo na jeho výsledok v celoslovenskom testovaní, sledoval sa priemer známok od 6. ročníka, výsledky v olympiádach, ako zvládol prijímaciu alebo talentovú skúšku.
  
Prísnejšia novela platí od septembra
  
Od 1. septembra 2014 novela školského zákona sprísňuje ďalšie predpoklady pre prijatie žiaka do prvého ročníka študijných odborov stredných škôl. V prípade záujemcov o gymnáziá sa bude brať do úvahy aj vysvedčenie z konca 8. ročníka a polročné a koncoročné vysvedčenie z 9. ročníka. Pri stredných odborných školách s maturitou je priemer o niečo vyšší, ale nesmie presiahnuť 2,75. Do priemeru sa nebudú počítať známky z výchovných predmetov. Zároveň sa zavádza požiadavka na splnenie tejto podmienky priemerného prospechu i na konci druhého polroku posledného ročníka štúdia.

Osemročné gymnáziá postarom
  
Nové podmienky prospechu sa nevzťahujú na prijatie žiakov do prvého ročníka osemročného vzdelávacieho programu gymnázia, do prvého ročníka osemročného vzdelávacieho programu konzervatória a do prvého ročníka šesťročného vzdelávacieho programu vyššieho odborného vzdelávania na konzervatóriu.
  
KDH hovorí o obmedzení slobody výberu
  
Proti týmto zmenám už vlani namietala skupina 31 opozičných poslancov. Obrátili sa na Ústavný súd, no ten zatiaľ nerozhodol. Podľa nich je tento zákon v rozpore s právom na vzdelanie a zákazom diskriminácie.  Podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová pre agentúru SITA povedala, že to neprinesie do školstva kvalitu, ale obmedzí to slobodu výberu školy pre dieťa a jeho rodičov.

Zdroj: SME

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte