Legislatíva

Normatív nás likviduje, bijú na poplach centrá

Normatív nás likviduje, bijú na poplach centrá
Nariadenie vlády v závere minulého roku určilo model rozdeľovania výnosu dane z príjmov územnej samosprávy na záujmové vzdelávanie v centrách voľného času a strediskách záujmovej činnosti.

A hoci došlo k zrovnoprávneniu ich prístupu k financiám bez ohľadu na zriaďovateľa, súkromné a cirkevné bijú na poplach. Nedokážeme vyžiť, zlikviduje nás to, tvrdia v nich. Problémom je pre nich skutočná výška normatívu, ktorú na svoju činnosť dostávajú.

Martinský mestský rozpočet sa postavil k podielu dane z príjmov, ktoré má dostať od štátu, veľmi triezvo a výška normatívu sa vyrátala z takého objemu prostriedkov, ktoré sú reálne. A kým mestský rozpočet ráta so 48 eurami, stránka ministerstva financií uvažuje o vyše 61 eurách na žiaka.
  
Nechcú nám dať to, na čo máme nárok. Tento rozdiel zmobilizoval prevádzkovateľov súkromných a cirkevných zariadení mimoškolského vzdelávania k spoločnému stanovisku, ktorým žiadajú mesto, aby sa zaoberalo nápočtom normatívu v súlade s odhadom ministerstva financíí. „Máme pocit, že mesto nám nechce dať ani takú výšku financií, na akú máme nárok,“ spresnila Ivana Mihalová, riaditeľka Centra voľného času Juniorklub Martin, v ktorom v jednotlivých kluboch a krúžkoch pracuje okolo 2 200 detí. „V skutočnosti totiž na žiaka dostávame len 32 až 35 eur,“ doplnil riaditeľ ZŠ s materskou školou Antona Bernoláka v Martine Ján Chabada. „S takýmito peniazmi svoju činnosť neutiahneme, je to likvidácia mimoškolského vzdelávania.
  
Zvýšili sme poplatky, rodičia sa búria a už teraz, na začiatku roka, sme platobne neschopní,“ doplnil a žiadal, aby sa opätovne otvorilo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa nedávno v meste na rokovaní poslancov určila výška normatívu.
  
Radnica ale trvá na tom, že na základe prísľubu výberu daní sa všeobecne záväzné nariadenie formulovať nedá. Rozhodujú hotové peniaze.
  
„Mesto má na originálne kompetencie v školstve z podielových daní 4 milióny eur, predpoklad ministerstva financií je 5,9 milióna. Ak sa ukáže, že požiadavky školstva sú oprávnené a z ministerstva peniaze prídu, určite ich na aktivity škôl a stredísk voľného času presunieme,“ informovala na komisii kultúry, školstva a vzdelávania Janka Lencsésová z ekonomického odboru MsÚ v Martine. No zdôraznila zároveň, že kým na účte peniaze nie sú, nemožno ich rozdeľovať, a pripomenula, že práve v niektorých centrách je všeobecne problematické odkontrolovanie účelovosti používania finančných prostriedkov.
  
O budúcnosti rozhodne aj racionalizácia Problém nedostatku financií na mimoškolské vzdelávanie detí otvára v Martine aj otázku racionalizácie ich počtu. „O tom, kto prežije, rozhodne rozsah služieb a ich kvalita,“ hodnotí situáciu poslanec Bruno Horecký. „Rodičia určite nebudú akceptovať vysoké poplatky za krúžky či kurzy, ak sa im nebude pozdávať to, čo za ne ich deti dostávajú. V ponuke mimoškolského vzdelávania by mali zostať len tí najlepší a nie všetci, ktorí dnes obhajujú svoju existenciu len napojením na mestský rozpočet,“ doplnil.

Zdroj: SITA (Turčianske noviny)