Orientujete sa v interných smerniciach?

25.05.2021
Legislatíva

S  cieľom  oboznámiť  školy  a školské zariadenia s  internými  smernicami  vychádza aktuálne vo vydavateľstve RAABE Slovensko praktická brožúra, bez množstva písaného textu a teórie práva verejnej správy, ktorá sa venuje interným aktom v oblasti účtovania. Autor, skúsený kontrolór, v nej uvádza vybrané, často kontrolované interné smernice v územnej samospráve škôl, obcí a zriadených organizácií.

„Naším cieľom nebolo doslovne opísať normatívny právny akt, skôr vytvoriť šablónu pre aplikačnú prax ekonómov, účtovníkov, starostov, riaditeľov škôl a organizácií,“ povedal PhDr. Jozef Sýkora, MBA, autor brožúry s názvom Vybrané interné smernice. Ako dodal, námety na spracovanie čerpal z vlastnej kontrolnej, metodickej a lektorskej činnosti vo verejnej správe v oblasti účtovnej agendy.

Čitatelia nájdu v brožúre výpočet smerníc ako interných riadiacich aktov a následne v jednotlivých kapitolách rozpracované povinné a nepovinné vnútorné predpisy (interné riadiace akty). Spracované sú vecne, šablónovo a s možnosťou doplňovania textu, čísiel alebo údajov podľa potreby, charakteru a pôsobnosti subjektu územnej samosprávy. 

Brožúra oboznamuje čitateľa, subjekt územnej samosprávy (obce, školy, školské zariadenia, rozpočtové a príspevkové organizácie samosprávy) s povinnými i doplnkovými smernicami v účtovnej agende a v rámci obehu účtovných dokladov. V prvej časti publikácie autor čitateľov zoznamuje s teóriou k spracovaniu a charakterom interných riadiacich aktov a so zásadami ich tvorby. V druhej, praktickej časti uvádza vybrané, často kontrolované interné smernice v územnej samospráve škôl, obcí a zriadených organizácií. Spracované sú vecne, šablónovo a s možnosťou doplňovania textu, čísiel alebo údajov podľa potreby, charakteru a pôsobnosti subjektu územnej samosprávy.

Všetky zverejnené smernice čitatelia nájdu i na priloženom USB kľúči.

Publikácia je vhodná pre školy, školské zariadenia, školy zriadené mimo verejnej správy, príspevkové organizácie obcí a vyšších územných celkov, preddavkové organizácie, obce, mestá, mestské časti a vyššie územné celky a tiež pre organizácie zriadené vyššími územnými celkami či založené obchodné spoločnosti obcami a pre kontrolórov obcí, starostov, resp. poslancov zastupiteľstiev. Poslúži aj neziskovým organizáciám mimo verejnej správy.

Právny stav vychádza z obdobia spracovania publikácie na prelome rokov 2020 a 2021 s účinnosťou na rok 2021, resp. 2022.

 

Brožúru si môžete už teraz objednať TU

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte