Plavčan bude riešiť zvyšovanie platov učiteľov zákonom

20.02.2017
Legislatíva

Minister školstva Peter Plavčan predloží na rokovanie vlády v máji návrh zákona o šesťpercentnom zvýšení platov pre pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve od septembra tohto roka. Tento zákon bude platiť pre všetky kategórie pedagogických a odborných zamestnancov a budú ho musieť dodržať všetci.

Plavčan to povedal na štvrtkovom brífingu. Reagoval tak na vyjadrenia Rady Združenia miest a obcí Slovenska, ktorá uviedla, že nemajú od septembra prostriedky na plánované šesťpercentné navýšenie platov pre svojich zamestnancov v školstve.
Minister školstva dnes zároveň uviedol, že budúci týždeň bude v pondelok rokovať s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska a následne koncom týždňa opäť aj so školskými odbormi. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek dnes po rokovaní s ministrom školstva uviedol, že je čiastočne spokojný s výsledkom rokovania. Dodal však, že potrebuje vedieť konkretizáciu, čo sa bude diať s pedagógmi, ktorí spadajú pod samosprávu. Obce a mestá pritom financujú z podielových daní materské školy, základné umelecké školy, školské kluby detí, centrá voľného času, školské jedálne a školské internáty. Situácia sa týka približne 25-tisíc pedagogických a odborných zamestnancov. Pripomenul tiež, že už v roku 2015 školské odbory organizovali petíciu na zjednotenie kompetencií pod ministerstvom školstva. Súčasná situácia je podľa neho dôkazom toho, že niektoré mestá a obce nezvládajú financovať školstvo. Ako dodal, je čas, aby sa nad tým zamysleli aj politici.

Zdroj: SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte