Legislatíva

Poslanci nezakázali sladkosti v školách

Poslanci nezakázali sladkosti v školách
Čokolády, klobásové bagety, ale aj zmrzlina zostanú v školských bufetoch. Poslanci z novely školského zákona vyhodili paragrafy, ktoré obmedzovali ponuku bufetov. Vyzval ich na to prezident, ktorý novelu nepodpísal. Vyčítal jej, že je nezrozumiteľná. Aj keď v bufetoch ostane všetko po starom, stravovaním detí v školách sa vláda bude naďalej zaoberať.

Od januára sa mali zo školských bufetov vytratiť viaceré potraviny. Predkladateľka tohto návrhu Renáta Zmajkovičová (Smer) si od toho sľubovala menej obéznych detí a zlepšenie ich zdravia. Cez zákon chcela zakázať rýchle občerstvenie, potraviny s malou ovocnou či mliečnou zložkou, cukrovinky, nanuky, alkoholické či kofeínové nápoje.

Novelu síce schválil parlament, prezident Andrej Kiska ju však nepodpísal. Sťažoval sa, že je nepresná a v praxi sa nedá vykonať. V zákone nie je defi nované, čo je rýchle občerstvenie či cukrovinky. Stopka sa týkala aj ochutených nápojov, medzi ktorými mohli byť aj mliečne. Včera o prezidentovom vete parlament rozhodoval.

Vyhodenie zoznamu potravín podporilo až 130 prítomných poslancov vrátane poslancov Smeru. Proti bola len jeho predkladateľka Zmajkovičová. „V každom prípade je to začiatok cesty k dobrej myšlienke. Množstvo poslancov Smeru, ale aj opozície, tento zámer pochválilo. Nevedeli si však predstaviť jeho legislatívne riešenie,“ reagovala poslankyňa na výsledok hlasovania. Slovensko podľa nej ešte nie je pripravené riešiť problémy stravovania detí.

Na návrh predsedu parlamentu Petra Pellegriniho vláda spolu s poslancami vypracuje riešenie problematiky stravovania v školských bufetoch. „Ak nás Národná rada zaviaže pripraviť takýto zákon, budeme na ňom pracovať,“ potvrdila hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Schvaľovanie zákona pozorne sledovali aj bufetári. „Vyhrali sme nielen my, ale aj žiaci, ktorí si u nás každý deň kupujú potraviny. Tento návrh bol úplne nedomyslený, a keď sme sa obrátili na dodávateľov, nevedeli nám nič ponúknuť. Z vody, zeleniny a ovocia by sme nevyžili,“ uviedla bufetárka v bratislavskej základnej škole, ktorá nechcela zverejniť svoje meno.

Prepracovanie novely žiadala aj Potravinárska komora Slovenska. Od začiatku tvrdila, že ju nerobili odborníci a nie je výsledkom diskusií. Bufety by podľa potravinárov nemohli predávať syr, chlieb, celozrnné pečivo či makovky. „Tento návrh by zakázal aj potraviny, ktoré celkom určite nie sú nezdravé. Riešením pre znižovanie nadváhy a obezity detí je jednoznačne vzdelávanie o zdravom životnom štýle,“ upozornila riaditeľka komory Jarmila Halgašová.

Odborníci na výživu aj politici sa medzitým rozdelili do dvoch táborov. Jedni tvrdili, že obmedzenie potravín v bufetoch je zbytočné a stravu dieťaťa majú v rukách najmä rodičia. Iní novelu podporovali a považovali ju za prvý krok k zmene celodenného jedálneho lístka. „Zákaz niektorých potravín by určite pomohol. V bufetoch nemajú čo robiť čokolády či ťažké mäsové bagety. Som sklamaná, ale je pravda, že novelu mohli napísať presnejšie,“ povedala Alžbeta Béderová z Poradne zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bratislave. V boji s obezitou by podľa nej mohlo pomôcť vzdelávanie detí a rodičov a niekoľko vyučovacích hodín na tému výživy.

Novela školského zákona prináša dôležité zmeny. Medzi ne patrí štátny príspevok na nákup učebníc. Školy ho dostanú cez svojich zriaďovateľov. Týka sa to napríklad drahých učebníc cudzích jazykov, ktoré zatiaľ rodičia platia v plnej sume. Postupne by sa mal vytvoriť zoznam učebníc, na ktoré bude rezort školstva poskytovať peniaze. Od budúceho roka budú môcť obce a mestá žiadať o dotácie na rozšírenie svojich škôlok. Vyčlenených je na to desať miliónov eur.

Zdroj: Pravda