Premiér vyzval školských odborárov, aby s vládou hľadali riešenia

18.02.2022
Legislatíva

Vzdelanie je podľa hovorkyne predsedu vlády SR kľúčovou prioritou predsedu vlády, a práve preto sa stretol so školskými odborármi.

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) vyzval školských odborárov na pondelkovom (14. 2.) stretnutí, aby s vládou nebojovali, ale spoločne hľadali riešenia systémových zmien. Premiér si uvedomuje, že úspešná krajina je len tá, ktorá investuje do svojho vzdelávania. Pre TASR to v reakcii na spoločné stretnutie premiéra, ministra školstva, ministra financií a zástupcov školských odborárov uviedla hovorkyňa predsedu vlády SR Ľubica Janíková.

Zvyšovanie platov je podľa premiéra štrukturálny výdavok, ktorý si vyžaduje financie každoročne. "Vzhľadom na aktuálne možnosti štátneho rozpočtu je nevyhnutné nájsť dodatočné zdroje, čo je jeho cieľom," uviedla v reakcii Janíková.

Predseda vlády pripomenul, že v rámci kolektívneho vyjednávania sa koncom roka 2021 dohodli zástupcovia odborov so zástupcami štátu, že v roku 2022 dostanú zamestnanci školstva 350-eurový príspevok v januári 2022. Zároveň od 1. júla 2022 príde k zvýšeniu platov o tri percentá.

Vzdelanie je podľa Janíkovej kľúčovou prioritou predsedu vlády, a práve preto sa stretol so školskými odborármi. Podľa jej slov dôležitosť, ktorú prikladá vzdelaniu, je viditeľná aj v rámci priorít Plánu obnovy a odolnosti SR. Do školstva pôjde takmer 900 miliónov eur na investície a reformy na všetkých stupňoch vzdelávania a ďalších 600 miliónov eur na podporu výskumu a inovácií.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku informoval, že štát nemá financie na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. O pondelkovom stretnutí TASR vo štvrtok informoval jeho predseda Pavel Ondek. Hlavnými témami spoločného rokovania bolo zvýšenie tarifných platov pre všetkých zamestnancov školstva o desať percent. Vzhľadom na to, že k dohode nedošlo, školskí odborári nevylučujú protest ani štrajk.

 

Zdroj: skolske.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte