Legislatíva
Rezort zmeria kvalitu škôl

Podľa najnovších výsledkov medzinárodného testovania PISA slovenské deti spomedzi krajín OECD poriadne zaostávali a dosiahli podpriemerné výsledky. Nový systém merania škôl by mal tiež prispieť k tomu, aby sa tieto výsledky v budúcnosti zlepšili. „Na začiatku to bude na výbere samotných učiteľov, ktorí dostanú k dispozícii takzvanú batériu testov a sami sa budú môcť rozhodnúť kedy ktorý test využijú. Do budúcna rátame s tým, že tieto testy si ako ministerstvo budeme určovať sami,“ povedal Juraj Draxler, štátny tajomník ministerstva školstva.
Okrem plošného testovania deviatakov a maturít na stredných školách tak budú žiaci elektronicky testovaní viac raz do roka. Testy budú zamerané na čitateľskú, prírodovednú, matematickú, štatistickú a finančnú gramotnosť. „Napríklad príklad o tom, ako možno niektorí v predajniach zavádzajú pri zľavách. Či naozaj je tá zľava 40 alebo 80 percentná. To si žiak bude musieť vedieť vypočítať,“ vysvetlila Mária Grebeňová-Laczová, hovorkyňa NÚCEM.
Podľa Slovenskej komory učiteľov je školy potrebné merať. Častejšie testovanie žiakov však nie je zárukou, že sa kvalita škôl zvýši. „Treba prekopať školský vzdelávací program a celý systém.
Stredné školy Treba nájsť systém ako podporiť práve tie slabšie školy,“ domieva sa Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov. Ako dodal, Juraj Draxler, „do budúcna je možné, že tie naozaj dobré školy budú mať zohľadnené svoje výsledky aj finančne“.
Testy by mali mať učitelia k dispozícii od januára budúceho roka. Podľa ministerstva by sa však výsledky v medzinárodnom testovaní PISA mohli odzrkadliť najskôr až v rokoch 2017-2018.
Zdroj: TA3
Štítky: ministerstvo školstva