Školy by mali ľahšie zistiť, kto nesmie pracovať so žiakmi

23.11.2021
Legislatíva

Návrh novely zákona o registri trestov, ktorý ministerstvo spravodlivosti predložilo do medzirezortného pripomienkového konania, má umožniť špecificky kontrolovať ľudí pracujúcich s deťmi.

Zavádza nové kategórie odpisu z registra trestov, ktorý sa zameria na kategórie trestných činov, ktoré môžu byť nebezpečné práve pri práci s deťmi.
Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za spravodlivé Slovensko, SaS) má byť novela veľmi nápomocná tomu, aby v školách, krúžkoch, športových kluboch či táboroch nedochádzalo k násiliu alebo k zneužívaniu detí učiteľmi, vychovávateľmi, trénermi či animátormi.
„Nová právna úprava vytvára kategóriu iba na tie trestné činy, pri ktorých je indikácia, že by tieto osoby nemali pracovať s deťmi,“ dodala ministerka. Osoby, u ktorých sa zistí, že v minulosti spáchali určité trestné činy, nebudú môcť pôsobiť na pozíciách, ktoré prichádzajú do úzkeho kontaktu s maloletými.
Zákon má zároveň zjednotiť nastavenie podmienok bezúhonnosti, pretože v súčasnosti ministerstvo školstva požaduje v rôznych zákonoch preukázanie troch rôznych podmienok bezúhonnosti pre prácu s mládežou.
„Podľa platného právneho stavu sa na preukázanie bezúhonnosti pedagogického zamestnanca vyžaduje odpis registra trestov, ktorý zahŕňa aj zahladené odsúdenia v prípade konkrétnych trestných činov. Napríklad na preukázanie bezúhonnosti trénera, ktorý trénuje maloleté osoby, sa vyžaduje iba výpis registra trestov, ktorý neobsahuje zahladené odsúdenia. Môže nastať situácia, že ako tréner bude pôsobiť osoba, ktorá bola v minulosti odsúdená napríklad za trestný čin sexuálneho zneužívania,“ vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti. Účinnosť zákona rezort navrhuje od 1. marca 2022. Keďže obstaranie nového informačného systému evidencie odsúdených môže trvať dlhšie, časť o vydávaní nových typov listín sa navrhuje od 1. januára 2024.

 

Zdroj: Pravda

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte