Tety kuchárky budú mať vyššie platy

20.12.2017
Legislatíva

Od januára budú mať staromestské kuchárky, upratovačky a školníci v materských školách vyššie platy. Ako štatutár mestskej časti, ktorá je zriaďovateľom materských škôl, využil Radoslav Števčík, starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto,  možnosť zvýšiť platy 56 nepedagogickým pracovníkom materských škôl v mestskej časti.

Tetám kuchárkam sa zvýšia platy v priemere o 16,3 percenta, upratovačkám a školníkom v priemere o 13,54 percenta. Ide prevažne o ženy, ktorých mzda niekedy nedosahovala ani minimálnu mzdu. Od januára budú mať pomocnice v kuchyni, školníčky a upratovačky základný plat 500 eur, kuchárky dostanú 600 eur a vedúce školských jedální 800 eur. Ide o najvyššie zvýšenie platov nepedagogickým pracovníkom v materských školách za posledné roky.
Keďže štát nedokázal zabezpečiť zvýšenie miezd nepedagogických pracovníkov na primeranú úroveň, je povinnosťou samosprávy zabezpečiť im zodpovedajúcu mzdu. So zvýšením platov počíta návrh rozpočtu mestskej časti na rok 2018.
„Dôvodov, pre ktoré pristupujeme k zvýšeniu platov, je viacero. Jednak ide o stabilizáciu súčasného stavu, ale najmä o obsadenie voľných miest v niektorých školách. Pri zvyšovaní školských platov sa vždy zabúdalo na kuchárky, upratovačky a školníkov. Aj oni sú však súčasťou našich škôl a zaslúžia si adekvátnu odmenu za vykonanú prácu,“ povedal Radoslav Števčík.

Zdroj: Bratislavské noviny

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte