Učitelia pre vojnu odložili štrajk. Keď boli peniaze na lotériu, nájdu sa aj na platy, hovoria

24.03.2022
Legislatíva

Štát tvrdí, že na zvýšenie miezd pedagógov nemá prostriedky. Tí zatiaľ avizované protesty prerušili. Sústreďujú sa na pomoc ľuďom z Ukrajiny.

Stanovili si jasný záväzok. Všetky koaličné strany sľúbili pedagógom, že na výplatných páskach uvidia vyššie sumy. „Navrhneme, aby nasledujúce volebné obdobie rástli platy učiteľov každý rok o desať percent,“ uvádzal predvolebný program hnutia OĽaNO.Súčasná vláda je na čele už dva roky. Mzdy však stále nezdvihli a teraz navyše fakticky ešte klesajú. Od júla síce zamestnanci vo verejnej správe dostanú o tri percentá viac, no inflácia už vo februári presiahla úroveň osem percent. „Hodnota platu z toho dôvodu ide rapídne dole,“ konštatuje predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva Pavel Ondek.Na rokovaniach neuspeli

Odborári sa preto stretli s predsedom vlády Eduardom Hegerom, ministrom financií Igorom Matovičom a ministrom školstva Branislavom Gröhlingom. Žiadali nárast platov učiteľov o sľubovaných desať percent a úpravu tabuľky pre nepedagógov, aby začínali aspoň na úrovni minimálnej mzdy. Neboli však úspešní.Tento rok je v rozpočte na mzdy v školstve vyčlenených 1,3 miliardy eur, pričom na desaťpercentné zvýšenie by bolo potrebných ďalších 130 miliónov. Matovič s Hegerom sa vyjadrili, že na to nemajú prostriedky. Obaja pritom deklarovali, že vzdelávanie je ich prioritou.

Odbory si preto už pripravili podrobný scenár štrajku. Urobili si prieskum a zisťovali záujem vzdelávacích inštitúcií po celom Slovensku. „Uvažujeme nad alternatívou čiastočného, ale aj plného prerušenia práce,“ spresnil Ondek s tým, že to bude závisieť od pripravenosti zamestnancov.

Začiatkom mesiaca mali odborári informovať verejnosť o konkrétnych krokoch. „Naši učitelia sa už do ohláseného štrajku chceli zapojiť. Mali sa na ňom zúčastniť,“ priznal riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna.

 

Zdroj: hnonline.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte