Vláda je zodpovedná za diskrimináciu 25-tisíc zamestnancov

15.02.2017
Legislatíva

Vláda SR je zodpovedná za znevýhodnenie žiakov a diskrimináciu 25-tisíc zamestnancov školstva v pôsobnosti miest a obcí.

Slovenská komora učiteľov to tvrdí v súvislosti s vyjadrením Rady Združenia miest a obcí Slovenska, ktorá uviedla, že nemajú od septembra prostriedky na šesťpercentné navýšenie platov pre svojich zamestnancov v školstve. Komora tvrdí, že predchádzajúca a súčasná vláda SR nesú hlavnú zodpovednosť za dlhodobo pretrvávajúci problém financovania materských škôl, základných umeleckých škôl, školských klubov detí, centier voľného času, školských jedální a školských internátov. Štát by podľa komory učiteľov mal posielať peniaze na všetky školy a školské zariadenia priamo, rovnakým transparentným a spravodlivým spôsobom. Agentúre SITA poskytol stanovisko komory prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.
„V týchto dňoch sme opäť svedkami patovej situácie, keď vedenie ZMOS-u odmieta ministrom avizované zvyšovanie platov pre všetkých pedagogických a odborných zamestnancov od 1. septembra 2017 napriek tomu, že vláda SR od roku 2016 zvýšila pre mestá a obce podiel príjmu z daní na 70 percent. Príčinou tohto problému, ktorý sa objavuje pravidelne, je odlišný spôsob financovania materských škôl, základných umeleckých škôl, školských klubov detí, centier voľného času, školských jedální a školských internátov, ktorým prostriedky na ich chod plynú z podielových daní miest a obcí, na rozdiel od základných škôl a stredných škôl financovaných priamo z ministerstva školstva a vnútra," uvádza vo svojom stanovisku komora učiteľov. Aktuálna situácia je podľa komory učiteľov len ďalším príkladom toho, že nejednotnosť financovania v školstve je nezmyslom a spôsobuje značné problémy. Komora tvrdí, že o tom svedčia aj výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý sa kriticky vyjadril nielen k zložitosti, nevyváženosti, ale tiež netransparentnosti súčasného systému financovania.
Komora zároveň upozorňuje, že predchádzajúca ani súčasná vláda nezareagovali na výsledky kontroly NKÚ, ani na výzvu vláde z januára 2013 a deklaráciu z februára 2016, ktoré tiež žiadali zjednotiť kompetencie v oblasti riadenia a financovania verejných škôl a školských zariadení. „Naopak, pri posledných zmenách zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve o práve veta zriaďovateľa pri voľbe riaditeľa školy vláda a predseda vlády úplne ignorovali názor jednotného školského prostredia a bez dostatočných argumentov zvýhodnili svojim rozhodnutím práve ZMOS a vyššie územné celky," tvrdí komora učiteľov. 
Učitelia tiež upozorňujú, že samosprávy nie sú povinné dať celý normatív na žiaka škole. „Tento normatív, ktorý určuje štát, je pre zriaďovateľov len orientačný. Štát toleruje, že podmienky v získavaní financií nie sú pre všetky školy rovnaké, aj keď majú na ne spravodlivý nárok. Vláda je povinná zabezpečiť, aby sa financie z daní rodičov našich žiakov, ktoré sú určené pre školy, dostali v plnej výške na miesto určenia. Na systém financovania, v ktorom má zriaďovateľ možnosť ukrajovať z balíka peňazí bez transparentných kritérií, v konečnom dôsledku doplácajú naše deti a mládež," uvádza vo svojom stanovisku Slovenská komora učiteľov s tým, že je neprijateľné, keď vláda dáva zelenú znevýhodňovaniu v odmeňovaní 25-tisíc zamestnancov školstva v pôsobnosti samospráv. Komora tiež dodáva, že nie je fér, ak minister školstva vyhlási, že dáva koncoročnú 100-eurovú odmenu, ale nie všetci zamestnanci v školách v správe miest a obcí sa jej dočkajú. Komora vníma túto situáciu ako ponižujúcu a diskriminačnú. Zastáva pritom stanovisko, podľa ktorého majú byť prostriedky na mzdy a prevádzku škôl zabezpečované z jedného zdroja. Vládu SR preto žiada, aby materské školy, základné umelecké školy, školské kluby detí, centrá voľného času, školské jedálne a školské internáty boli vyňaté spod kompetencií samospráv a preradené do pôsobnosti ministerstva školstva.

Zdroj: Spravodajstvo SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte