Legislatíva

Vymenúvanie riaditeľov škôl zostáva otvorené

Vymenúvanie riaditeľov škôl zostáva otvorené
Spor o väčšie právomoci samospráv a žúp pri vymenúvaní riaditeľov základných a stredných škôl pokračuje. Parlament včera opäť odložil hlasovanie o novele zákona, ktorou majú zriaďovatelia verejných škôl získať právo veta pri vymenúvaní riaditeľa navrhnutého radou školy. Proti posilneniu právomocí samospráv sa jednoznačne postavili všetky združenia učiteľov a aj školské odbory.

Väčší vplyv na rozhodovanie o tom, kto sa stane riaditeľom školy, už dlhšie žiadajú samosprávy. „Ten, kto nesie zodpovednosť a má povinnosti, musí mať aj dostatočnú pôsobnosť pri riadení svojej rozpočtovej organizácie, a škola takou organizáciou je,“ zdôvodňuje Jozef Turčány, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. Mestá a obce podľa neho chcú, aby mali na vymenúvanie riaditeľov škôl rovnaký vplyv, ako majú súkromní a cirkevní zriaďovatelia škôl. Učitelia sa však obávajú, že sa vytvorí priestor na korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo. Mnoho schopných učiteľov tak stratí motiváciu kandidovať za riaditeľa.

Riaditeľa školy navrhuje a vyberá rada školy, vymenúva ho zriaďovateľ. Základná škola s viac ako 25 zamestnancami má 11 členov rady školy – dvoch zástupcov učiteľov, jedného zástupcu ostatných zamestnancov, štyroch zástupcov rodičov a štyroch zástupcov zriaďovateľa. Podľa Turčányho je podiel zriaďovateľa na rozhodovaní o riaditeľovi v terajšom stave nedostatočný a potrebuje zmenu. Kritici terajšieho systému hovoria, že môže nastať situácia, keď sa riaditeľ školy dohodne so zástupcami rodičov a učiteľov, čím zriaďovateľa prehlasujú. Učitelia však upozorňujú, že niektorí riaditelia sú už teraz tak či onak pod tlakom obcí či žúp. V prieskume Slovenskej komory učiteľov, do ktorého sa zapojilo takmer 1 400 škôl, približne 80 percent s posilnením právomocí zriaďovateľov nesúhlasilo. Viacerí riaditelia v dotazníku uvádzali, že im zriaďovatelia zasahujú do výberu zamestnancov, stávajú sa prípady, keď tlačia na uprednostnenie svojho známeho alebo príbuzného, prípadne na prijatie človeka s nižšou kvalifikáciou alebo chýbajúcou aprobáciou. Na riaditeľky materských škôl je tiež tlak, aby prijímali do škôlok viac detí. Spory sa vedú aj o peniaze – niektorí riaditelia uvádzali, že zriaďovateľ nechce uznať najvyššiu dosiahnutú kvalifikáciu, na čo je nadviazaná výška platu. Podľa ministra školstva Juraja Draxlera každá strana má svoje príklady toho, ako je systém zneužívaný. Minister predložil kompromis, podľa ktorého by starostovia, primátori a župani mohli po prvom kole voľby právo kandidáta odmietnuť, výsledok druhej voľby v rade školy by však museli už schváliť. Tento kompromis však pritvrdzuje poslanecký návrh Ľubomíra Petráka (Smer). Ten navrhol, aby zriaďovateľ mohol vetovať aj kandidáta z druhej voľby, ale so súhlasom troch pätín zastupiteľstva.

Proti právu veta obcí alebo žúp pri vymenúvaní riaditeľa školy boli v pripomienkovom konaní nielen učiteľské združenia, ale aj Generálna prokuratúra. Tá vo svojej pripomienke okrem iného upozorňuje, že navrhovaná úprava môže byť v rozpore s ústavou. „V prípade, že rada školy vo výberovom konaní vyberie osobu, táto osoba má právo byť zriaďovateľom vymenovaná za riaditeľa školy. V opačnom prípade sa zriaďovateľ vystavuje riziku sťažností nevymenovaných kandidátov pre porušenie ich práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám,“ upozornila Generálna prokuratúra.

Zdroj: Pravda

→ všetky správy