Legislatíva
Žiaci by chceli mať v školách oddychové zóny

V školách budúcnosti by si deti zo základných škôl priali mať oddychové zóny a flexibilné priestory na učenie, čítanie a spoločné hry. Väčšina detí hovorí aj o tom, že im dnes v školách chýba pohyb. Nie viac hodín telesnej výchovy, ale možnosť učiť sa aj vonku na čerstvom vzduchu, povystierať sa a aktívne si oddýchnuť. Vyplýva to z rozhovorov so žiakmi a rodičmi v rámci kampane Chceme vedieť viac, pri ktorej sa občianske združenie Nové školstvo pýtalo žiakov a ich rodičov na predstavy o škole budúcnosti. Pre agentúru SITA to povedala Zuzana Zimenová z občianskeho združenia Nové školstvo.
Väčšina detí by chcela tiež viac športovísk a moderne vybavené laboratóriá. "Lepšie usporiadanie školského dňa, v ktorom sa zmysluplne strieda práca s relaxom, by si žiaci priali viac ako tablety,"uviedla Zimenová. Ako dodala, v triedach pravidelne zaznievali aj sťažnosti detí na to, ako sa k nim dnes učitelia správajú. "Deti sa cítia byť nevypočuté a nepochopené. Učitelia sa o nich vraj nezaujímajú, iba im prikazujú, čo majú robiť a potom sa snažia ´nachytať ich na hruškách´, a to často bez toho, aby im najprv pomohli učivo pochopiť,"uvádza Zimenová.
Deti aj rodičia hovorili často aj o tom, že školy treba viac prispôsobiť potrebám detí, otvoriť širšej komunite a viac prepojiť s reálnym životom. V školách treba oveľa viac rozvíjať komunikáciu medzi učiteľmi, žiakmi a ich rodinami a spríjemniť treba aj celkovú atmosféru. "Deti by si priali učiteľov, ktorí budú k žiakom milí, priateľskí, vtipní, ktorí ale budú zároveň profesionáli, rozhľadení odborníci v danom predmete.
V takom prípade by deti vedeli prijať aj to, že budú na nich učitelia prísni. Musia však byť spravodliví a objektívni,"hovorí Zimenová s tým, že v rámci kampane Chceme vedieť viac navštívili počas roka 2014 napríklad Šamorín, Banskú Bystricu, Žilinu, Košice, ale aj menšie mestá po celom Slovensku, kde organizovali tvorivé workshopy pre deti a dospelých.
Cieľom občianskeho združenia Nové školstvo je vytvoriť do konca školského roka Atlas predstáv verejnosti o budúcnosti vzdelávania, ktorý budú verejne prezentovať a ktorý môže byť návodom na uvažovanie o potrebných zmenách v školstve aj pre tvorcov vzdelávacej politiky.
Zdroj: SITA