Legislatíva
Maturanti už triednu knihu neukradnú, na papieri zanikne

Napríklad učitelia, ktorí vedú v školách zadarmo knižnicu, musia raz do týždňa o nej vypísať výkaz. „Vypisujú tam neskutočné veci od celkovej plochy knižnice cez počet počítačov v nej až po úbytky knižných titulov,“ hovorí Jaroslava Srničková, riaditeľka kysuckej základnej školy v Korni. Hovorí, že absolútne nechápu, komu a na čo slúžia tieto informácie.
Od septembra by sa administratívna záťaž mala výrazne znížiť. Minister školstva za Smer Juraj Draxler zriadil „antibyrokratickú jednotku“ z trinástich učiteľov a riaditeľov škôl.
Mali zistiť, ktoré z takmer dvesto rozličných dokumentov nemajú opodstatnenie, sú zbytočné, ktoré treba zjednodušiť či sfunkčniť.
Návrhy pracovnej skupiny sú už prerokované so Štátnym pedagogickým ústavom a Štátnou školskou inšpekciou, povedala hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Ktoré konkrétne dokumenty naozaj od septembra zrušia či zmenia, ministerstvo rozhodne do konca júna. Administratívna záťaž sa líši od školy ku škole, kým jedna časť učiteľov musí napríklad vypĺňať niekoľko tlačív o dochádzke ručne, inde to za nich urobí elektronický dochádzkový systém.
Jednou z členiek komisie bola aj Jana Kontúrová, riaditeľka základnej školy v Bošanoch. Povedala, že jedným z opatrení, ktoré by mohli pomôcť, je elektronizácia dokumentácie v školách.
Antibyrokratická jednotka napríklad jednohlasne navrhla zrovnoprávnenie elektronickej triednej knihy s papierovou. „Elektronická triedna kniha má však aj dosť neprajníkov, mnohí jej nedrukujú,“ povedala Kontúrová. Dnes ju využíva iba tristo škôl.
Zrušiť triednu knihu nie je možné, lebo je to jediný dokument školy, ktorý obsahuje dokázateľné údaje o poskytnutom vzdelávaní a jeho priebehu.
Pre maturantov, ktorí dodržiavali tradíciu, a triednu knihu unášali a pečatili, zánik jej papierovej podoby dobrou správou byť nemusí.
Zdroj: SME