Prevádzka školy
Mesto pridá peniaze súkromným školám

Hodnotu jednotkového normatívu sa zvýšila po zverejnení východiskových štatistických údajov a rozpočtových podielov obcí a krajov na výnose z dani z príjmu fyzických osôb na ministerstve školstva. Od 1. marca platí aj zákon, ktorý stanovil pre neštátne školy a školské zariadenia podiel 88 percent z normatívu na žiaka v štátnej škole. Pre trnavský rozpočet to znamená výdavky vo výške 98 180 eur.
Aktualizácia rozpočtu, ktorý pôvodne počítal s výdavkami na školstvo a vzdelávanie 12 miliónov eur sa čaká v júni. „Parlament schválil viacero zákonov, ktoré pridávajú povinnosti samosprávam a majú vplyv na rozpočet mesta. Rešpektujeme to, ale prečo niekto, kto je súkromný, si pýta peniaze od daňových poplatníkov?“ povedal hovorca Trnavy Pavol Tomašovič. Problém vidí najmä v tom, že štátnym školám stanovuje výšku možných poplatkov od rodičov zákon. Platy učiteľov stanovujú tabuľky ministerstva. „Môže nastať odliv kvalitných učiteľov z našich škôl. My si nemôžeme dovoliť dať im vyššie platy, ale súkromné školy áno,“ hovorí Tomašovič.
Súkromné školy sa však bránia tým, že aj rodičia ich žiakov platia dane rovnako ako tí, ktorých deti navštevujú štátne školy. „Prečo by mali byť ich deti diskriminované, keď aj oni vytvárajú podielové dane? Rodičia by mali mať možnosť voľby,“ myslí si učiteľka, ktorá si želala zostať v anonymite. Napriek pomerne vysokej sume, ktorú samospráva pridá neštátnym školám, schválili poslanci na poslednom zastupiteľstve vznik ďalšej umeleckej školy. Tá by mala už od 1. septembra poskytnúť priestor pre viac ako stovku detí i dospelých vo výtvarnom odbore.
Podľa materiálu, ktorý sa dostal do zastupiteľstva, sú predpokladané ročné náklady na chod súkromnej ZUŠ viac ako 41-tisíc eur, v závislosti od počtu žiakov. Za vznik školy hlasovalo 19 poslancov, okrem troch nezávislých a Jozefa Pobieckeho (SDKÚ – SaS), všetci z väčšinovej koalície Smer – HZD – HZDS - ND. Škole dali zelenú aj napriek tomu, že v dôvodovej správe k návrhu sa konštatuje, že školský vzdelávací program už existujúcej mestskej ZUŠ na Mozartovej ulici je oveľa rozsiahlejší. „Obsahuje všetky programy, ktoré súkromná ZUŠ pripravuje. SZUŠ ponúka alternatívu iba v type zriaďovateľa a bude sa podieľať na zaťažení rozpočtu mesta,“ píše sa v správe odboru vzdelávania, športu a kultúry. Proti vzniku školy sa v hlasovaní vyslovili len štyria poslanci, ďalší siedmi sa hlasovania zdržali.
„V prvom rade ide o financie mesta. Môže to však byť aj precedens v ďalších prípadoch,“ vyjadril sa poslanec Jozef Alchus (KDH). Hlasoval proti aj napriek tomu, že si podľa vlastných slov veľmi ctí súkromné podnikanie. „Čas ukáže, ako to bude so školou ďalej. Tá suma na prevádzku sa mi zdá podhodnotená, pripadá mi to skôr tak, že tí páni si niečo kompenzujú,“ povedal Alchus. So zriadením SZUŠ nesúhlasí ani Gabriel Pavelek (KDH). „Ako poslanec zastupiteľstva chránim mestské financie. Nepresvedčila ma však ani kvalita súkromného projektu v porovnaní s tým, čo už poskytujeme,“ povedal Pavelek, ktorému chýbalo aj osobné predstavenie projektu jeho autormi na pôde zastupiteľstva.
Zdroj: SITA (Trnavské ECHO)