Prevádzka školy
Michalovskí študenti navštívili slávny CERN
Výlet študentom umožnil sponzorský príspevok od jednej z veľkých michalovských firiem. Učiteľka školy Viera Hladká vysvetlila, že cieľom návštevy bolo motivovať študentov, nadchnúť ich pre štúdium a prebádať nové možnosti, ktoré sa im tam ponúkajú ako informatikom či kybernetikom. „CERN ponúka študentom pokračujúcim vo vysokoškolskom štúdiu realizáciu diplomových prác, letných študijných pobytov a množstvo iných príležitostí. Svoje uplatnenie si tu môžu nájsť aj absolventi stredných škôl,“ vysvetlila Hladká.
Zložité vedecké poznatky o antihmote, temnej hmote či Higgsovom bozóne im sprostredkovali pútavou a prístupnou formou vedecké kapacity Karel Šafařík a Peter Chochula, ktorí pochádzajú zo Slovenska. Michalovčania mali v CERN–e možnosť poznať bližšie, čo sa deje v 27 km dlhom tuneli asi 100 m pod zemou. Fascinovalo ich odhaľovanie reakcií elementárnych častíc a ich sledovanie, ktorým sa v CERN–e zaoberá až okolo 3,5–tisícapracovníkov. „Obhliadkadetektora Atlas, exkurzia v hale, kde sa testujú zariadenia do urýchľovačov, lineárneho urýchľovača, počítačovej farmy, Mikrokozmu a Globe sa stretli s obrovským úspechom,“ povedala učiteľka. Stihli aj prehliadku Einsteinovho múzea v Berne a návštevu expozície fyzikálnych aplikácií v Technorame vo Winterthure.
Výlet dostal aj prváka Mareka Mikitoviča: „Vždybolo pre mňa vzrušujúce počúvať o skúmaní toho, ako to vyzeralo hneď po vzniku sveta. V poslednom čase som veľa čítal o antihmote a temnej hmote. Dostať sa do Cernu bol super zážitok.“ Keďže urýchľovač bol v prevádzke, do podzemia študenti ísť nemohli. „Alev hale SM 18 sme videli všetky testované časti. Láka ma aj možnosť pôsobiť v CERN–epo skončení strednej školy alebo si tam v budúcnosti robiť diplomovú prácu,“ dodal študent.
Zdroj: SITA (Korzár)