Prevádzka školy
Množstva učiva sa rodičia boja

Oliver oslávil šieste narodeniny pred pár dňami, no v porovnaní s inými deťmi je drobný, v triede patrí k najmenším.
Jeho mama by bola radšej, keby išiel do prvej triedy až o rok, keď trochu priberie a podrastie, hoci inak je šikovný, dokáže udržať pozornosť, pamätá si pesničky aj básničky, úlohy dokončí. „Veď teraz by ho plná školská taška ťahala k zemi,“ hovorí s obavou. Oliverov rovesník Max nedokáže úlohy doťahovať do konca, je príliš hravý, ba až hyperaktívny, nechce sa učiť. Obaja síce na zápis do prvej triedy pôjdu, ale ich rodičia uvažujú, že radšej požiadajú o ročný odklad povinnej školskej dochádzky.
Vlani u nás podľa štatistík ministerstva školstva rodičia zapísali do prvého ročníka základnej školy vyše 58–tisíc detí a 4 751 dostalo odklad povinnej školskej dochádzky.
Zápis do prvých tried si teda teraz zopakuje približne osem percent detí. Takmer rovnaké percento malo odklad aj v roku 2013.
Napríklad v Novom Meste nad Váhom sa podľa vedúceho odboru školstva Dušana Heveryho počet odkladov zvyšuje a väčšinou sú opodstatnené. „Pribúda detí s poruchami učenia, správania,“ povedal. V porovnaní s Českom sme na tom však výrazne lepšie, tam o odklad pre budúcich prváčikov žiada až dvadsať percent rodičov.
Sporné odklady Zápisy detí do prvých tried základných škôl práve prebiehajú, každý rok sa konajú od januára do polovičky februára. Rodič alebo iný zákonný zástupca dieťaťa, ktoré do konca augusta dovŕši šiesty rok veku, je zo zákona povinný dieťa do prvej triedy zapísať. Ak by tak neurobil, mohol by dostať pokutu. Najčastejším dôvodom, prečo rodičia žiadajú o odklad, je celková nevyzretosť predškoláka, poruchy reči, nesústredenosť. „Niektoré odklady sú odôvodnené, no iné naozaj sporné. Podľa signálov od riaditeliek materských škôl, kam sa takéto deti ešte na rok vrátia, môže ísť zo strany rodičov aj o uľahčenie situácie,“ povedala Ružena Maková z trnavského mestského úradu. Mária Vodáková, špeciálna pedagogička z Centra pedagogickopsychologického poradenstva v Liptovskom Mikuláši povedala, že všetky pochybnosti dokáže vyriešiť test školskej zrelosti. Deti naň idú až po zápise, v marci či v apríli. „Robíme ho individuálne s každým dieťaťom u nás v centre, preklepneme si ho po každej stránke,“ povedala Vodáková. Až na základe výsledku centrum vyriekne ortieľ, či odporúča pre prváka odklad. Vodáková dodáva, že pre odklad nie je smerodajný letný dátum narodenia, ako sa neraz rodičia domnievajú. Rozhoduje koncentrácia detí na systematickú školskú prácu.
Zdroj: SME