8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
EvkaS.
Mozem ucit na ZS Anglicky jazyk?

Dobry den, prosim Vas, uz mesiac patram po odpovedi. Mam ukoncene vysokoskolske vzdelanie II. stupna - inzinier ekonomie. Mam taktiez odbornu statnicu z Anj. Momentalne robim vychovavatelku na ZS (uz 1 rok), ale aby som mohla na skole ostat, musim zacat do jedneho roka studovat. Pokial by som si spravila DPŠ, mozem ostat ucit na ZS Anglicky jazyk (asik len druhy stupen) ako kvalifikovany ucitel ? A co vychovavatelstvo po DPŠ? Meni sa pre mna nieco vo funkcii vychovavatel po vystudovani DPŠ?
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Evka

Maria Pavlikova
Mozem ucit na ZS Anglicky jazyk

Na základe Vášho vzdelania nie ste kvalifikovaný učiteľ ani vychovávateľ. Ak absolvujete doplňujúce pedagogické štúdium, budete kvalifikovaná na vyučovanie ekonomických predmetov, z ktorých máte vykonané štátnice. Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie na základných školách a na stredných školách sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. v jednotlivých prílohách. Na vyučovanie cudzieho jazyka musíte mať kombináciu vzdelaní, ktoré sú požadované na vyučovanie cudzieho jazyka v jednotlivých častiach príloh. Odborná štátnica nie je požadovaná. Aby ste boli plne kvalifikovaná ako vychovávateľ školského klubu detí musíte mať doplňujúce pedagogické štúdium zamerané na výkon činnosti vychovávateľa, nie na vyučovanie odborných predmetov. Pri nástupe do pracovného pomeru v školstve Vám mali dať podmienku na doplnenie si vzdelania, ktorá Vám už plynie bez ohľadu na to, či to máte uvedené v pracovnej zmluve alebo nie.

EvkaS.
Mozem ucit na ZS Anglicky jazyk?

Dakujem za odpoved, cize ak som to spravne pochopila, musim sa rozhodnut, ci chcem byt vychovavatelka alebo ucitelka ANJ jazyka, lebo treba vystudovat rozdielne DPŠ. Co sa tyka vyhlasky, pozerala som ju, ale je tak narocne napisana, ze som z toho absolutne nepochopila co je nutne studovat. Este na utvrdenie, prosim Vas, ked absolvujem DPŠ, budem kvalifikovana aj na vyucbu ANJ na ZŠ druhy stupen? Alebo len ekonomickych predmetov, z ktorych mam statnicu? Dakujem.

EvkaS.
Mozem ucit na ZS Anglicky jazyk

Predsa len mi to neda doplnit moju odpoved. Vo viacerych odpovediach som sa docitala ze na vyucovanie cudzieho jazyka na ZŠ, je potrebna ukoncena akakolvek vysoka skola II. st. + statna jazykova skuska z daneho jazyka. Netreba k tomu teda ani DPŠ ani v pripade ze mam vs nepedagogicku? Dakujem za Vasu trpezlivost :-)

Maria Pavlikova
Môžem učiť na ZS Anglicky jazyk

Je to tak ako som Vám už napísala. Prosím, prečítajte si to ešte raz. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a DPŠ je kvalifikácia na odborné ekonomické predmety na strednej škole, nevyučujú sa na základnej škole. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a štátna jazyková skúška na štátnej jazykovej škole, (nie na ekonomickej univerzite) aj bez DPŠ je kvalifikácia na vyučovanie iba cudzieho jazyka. Úroveň základná je pre základnú školu, úroveň všeobecná pre základnú aj strednú školu. Vaše vzdelanie a DPŠ na činnosť vychovávateľa je kvalifikácia na vychovávateľa školského klubu detí. Vyhláška č. 1/2020 Z. z. je pomerne obsiahla, z čoho vyplýva, že nestačí nejaké univerzálne vzdelanie platné pre všetky kategórie pedagogických zamestnancov.

EvkaS.
Mozem ucit na ZS Anglicky jazyk.

Este raz dakujem velmi pekne za Vasu trpezlivost a odpoved ale az teraz mam v tom uz naozaj jasno. Pekny vecer.

Richard Gurbicz
ANJ bez DPŠ

Dobrý deň,

s odstupom pár rokov by som sa chcel uistiť o informáciách z tejto konverzácie. Podľa týchto predpokladov, ktoré píšete to znamená, že ak moja manželka vyštudovala tlmočníctvo-prekladateľstvo anglický jazyk a francúzsky jazyk a zároveň má urobenú štátnu skúšku z anj na štátnej jazykovej škole, môže učiť anglický jazyk na základnej a strednej škole aj bez DPŠ.
- Chápem to správne?
- Platí to aj v prípade, že VŠ ukončila v roku 2009 a tú jazykovú skúšku v r. 2002 (alebo 2003)?
- Kde presne to v tej komplikovanej vyhláške nájdem?

Ďakujem.

Maria Pavlikova
ANJ bez DPŠ

Dobrý deň,
predchádzajúca odpoveď pre Vás neplatí. Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie jednotlivých predmetov sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z. Ak Vaša manželka vyštudovala tlmočníctvo-prekladateľstvo anglický jazyk a francúzsky jazyk, je jazyková skúška nad rámec uvedený vo vyhláške, Uplatní sa príloha č. 1, 1. diel, IV. časť , 6. bod a vyžaduje sa doplňujúce pedagogické štúdium. Nie je dôležité, kedy vykonala štátnu jazykovú skúšku, pretože sa neberie do úvahy.