8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
radka
náhradné voľno

Chcela by som sa spýtať na problematiku náhradného voľna v školstve:

- riaditeľ nás núti nahrádzať si NV napr. na prázdniny v rozsahu 7,5 hod. za 1 deň - nemalo by to byť podľa rozvrhu?

- môže mi náhradné voľno prepadnúť, ak si ho nevyčerpám do 3 kalendárnych masiacov od jeho odpracovania?

- ak si chcem brať NV, musím ho mať predom odracované, alebo si ho môžem odpracovať aj dodatočne?

Ďakujem.

ala99
náhradné voľno

Dobrý deň, náhradné voľno nie je priama vyučovacia činnosť, takže právom Vám riaditeľ nariaďuje odpracovať 7,5 hodiny. Aj v bežný pracovný deň nemáte pracovný čas len v rozsahu Vášho rozvrhu, ale 7,5 až 8 hodín. Je len na rozhodnutí riaditeľa alebo zriaďovateľa, či máte na pracovisku byť 7,5-8 hodín. Ak si odučíte svoju priamu vyučovaciu činnosť,neznamená to, že máte ,,padla".
Pracovný čas Vám beží denne 7,5-8 hodín, a ak to máte ošetrené v pracovnom poriadku, tak Vám riaditeľ alebo zriaďovateľ môže umožniť odísť z práce a ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou činnosťou môžete vykonávať mimo pracoviska. ale tiež Vám môžu nadriadení stanoviť, že celý pracovný čas 7,5-8 hod. budete na pracovisku.

radka
Nikto netvrdil, že keď

Nikto netvrdil, že keď odučím, padla, okrem toho, to je každému pedagógovi jasné, nemusí to ani zdôrazňovať, denne venujememe aj časť svojho osobného voľna prípravami na vyučovanie, tvorbou prezentácií, ... Otázka neznela na dĺžku denného pracovného času, ten je ošetrený zmluvou a pracovným poriadkom.
Prácu nadčas usmerňuje predpis MŠ SR - ako som medzitým zistila, kde sa uvádza, že na čas prázdnin sa nahrádza NV podľa základného úväzku pedagóga - t.j. podľa rozvrhu.

V podstate moja otázka zostala nezodpovedaná, ale to je tu asi normálne.

ala99
náhradné voľno

Dobrý deň, ľutujem, že som neodpovedala k vašej spokojnosti, ale ozaj to závisí od pracovných podmienok na škole. Skúste si preštudovať nasledujúci odkaz a potom sa dohodnúť so zamestnávateľom.
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/OsobnyUrad/RPaIM/Usmernenie-praca_nad...

Maria Kovacikova
Keď do týždňa vyučujeme 22

Keď do týždňa vyučujeme 22 hodín, priemer na deň je 4,5 vyučovacej hodiny. Toto sa mi zdá spravodlivé, lebo nik nemôže za to, aký má rozvrh. Ale môžete mať stanovené vo Vašich interných kritériách, koľko hodín v ten deň určite, toľko hodín NV si musíte vziať.

gabriellka51
nv

takze ak spravne rozumiem , aj ked ucim v dany den len tri hodiny musim si za ten den, ked potrebujem cerpat nv, vziat 7,5 hodiny nv?????? v pracovnom poriadku a vnutornom poriadku mame osetrene uskutocnovanie prace aj mimo pracoviska......tomu cerpaniu nv asi naozaj nikto nerozumie.....

gabriellka51
info

a este som tu nenasla odpoved na to, ci nv moze prepadnut......ci je potrebne vsetko nv vycerpat do konca skolskeho roka......

Maria Pavlikova
náhradné voľno

Prax v školstve bola donedávna taká, že učiteľ si vyčerpal toľko hodín z nadčasu, koľko hodín mal v ten deň odučiť. Na niektorých školách to funguje takto aj dnes. Niektoré školy si zaviedli, že pracovný deň je 7,5 (8) hodín a potrebuje toľko isto nadčasových hodín, ak v ten deň nepríde do práce. Je potrebné to upraviť v pracovnom poriadku, aby to bolo prerokované aj so zástupcami zamestnancov. Ak to nie je upravené, tak vznikajú stále dohady. Pri nariaďovaní práce nadčas je potrebné sa dohodnúť, či za prácu nadčas patrí plat alebo náhradné voľno. Náhradné voľno zamestnávateľ poskytne v rozsahu troch mesiacov od odpracovania nadčasu, prípadne sa môže so zamestnancom dohodnúť na inom poskytnutí náhradného voľna, napr. počas prázdnin. Zamestnancovi by malo byť už pri nariaďovaní práce nadčas jasné, či mu bude poskytnutý plat alebo náhradné voľno a kedy si ho môže čerpať. Aj je správna evidencia odpracovaného času a rovnaké podmienky pri čerpaní nadčasových hodín, tieto by nemali prepadnúť. Podľa § 19 zákona č. 553/2003 Z. z., ak zamestnávateľ neposkytne v priebehu troch mesiacov za prácu nadčas náhradné voľno, patrí zamestnancovi plat za prácu nadčas podľa uvedeného paragrafu.