Personalistika

Najčastejšie zmeny v pracovnej zmluve v aplikačnej praxi v školstve

Najčastejšie zmeny v pracovnej zmluve v aplikačnej praxi v školstve
V priebehu trvania každého pracovného pomeru môže nastať situácia, keď jeden z účastníkov pracovného vzťahu (zamestnanec alebo zamestnávateľ) chce obsah pracovnej zmluvy zmeniť. Z akých dôvodov dochádza k zásahom do pracovnej zmluvy? K akým najčastejším zmenám v pracovnej zmluve dochádza v školskom prostredí?

V aplikačnej praxi v školstve dochádza najčastejšie k zmene rozsahu pracovného času, dohodnutého druhu práce, miesta výkonu práce.

1. Zmena rozsahu pracovného času (tzv. „zníženie úväzku“)

Ku zmene z ustanoveného týždenného pracovného času na kratší pracovný čas (prípadne aj opačne) riaditeľ pristupuje napr. v situácii, ak sa zníži počet detí v materskej škole a z toho dôvodu musí znížiť počet tried. Zamestnávateľ môže túto situáciu riešiť dvomi spôsobmi:
•  znížiť počet učiteľov materskej školy alebo
•  sa rozhodne namiesto výpovede z pracovného pomeru znížiť niektorým učiteľom úväzok – rozsah týždennej vyučovacej činnosti.

Aj keď Zákonník práce uvádza, že zamestnávateľ je povinný vyhotoviť zmenu pracovnej zmluvy písomne, nie je v príslušnom ustanovení uvedená sankcia neplatnosti tohto úkonu. U zamestnanca, ktorý sa s takýmto postupom zamestnávateľa uspokojí a vykonáva prácu v zníženom rozsahu za menší plat, došlo k faktickej zmene pracovnej zmluvy. Takýto postup zamestnávateľa je možný iba v prípade, ak sa zamestnanec proti postupu zamestnávateľa neohradí a akceptuje jeho rozhodnutie. V tomto prípade však nemožno hovoriť o právnej istote zamestnanca.

2. Zmena dohodnutého druhu práce

K tejto zmene v materských školách dochádza zriedkavo. V situácii, keď sa učiteľ materskej školy stane nadbytočným, zamestnávateľ nemá veľa možností ponúknuť mu inú pre neho vhodnú prácu v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce a je pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.

3. Zmena miesta výkonu práce

K tejto zmene dochádza najčastejšie z dôvodu presťahovania materskej školy do iného sídla alebo zrušenia a následného spojenia dvoch materských škôl. Ak je materská škola zrušená a predprimárne vzdelávanie detí bude zabezpečované v inej materskej škole so sídlom na inej adrese, na ktorú prechádzajú aj práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov zamestnancov zrušenej materskej školy, dochádza k zmene pôvodne dohodnutého miesta výkonu práce.

Všetky zmeny v pracovnej zmluve sa dejú na základe dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ktorú je zamestnávateľ povinný vyhotoviť písomne.

Príspevok bol vybraný z publikácie Právo v materskej škole.