Prevádzka školy
Najmladší „vysokoškoláci“ sa chceli učiť aj cez prázdniny
Niektorým sa päťdňové prednášky i praktické cvičenia v laboratóriách natoľko zapáčili, že v budúcnosti chcú byť vysokoškolákmi.
Tento rok sa na Žilinskej detskej univerzite (ŽDU) zúčastnilo cez 120 školákov. V poradí siedmy ročník začal 11. júla a skončil slávnostnými promóciami uplynulý piatok. Za tento čas sa deti veľa naučili z oblasti fyziky, matematiky, chémie, elektrotechniky, strojárstva, fi nancií, požiarnej ochrany... Cieľom ŽDU je popularizovať prírodné vedy. „Zatiaľ čo bakalárikovia sa učia o fyzikálnych zákonoch, inžinierikovia sa ich snažia aplikovať do vedy a techniky. Dozvedia sa napríklad ako funguje mobil, televízia a podobne. Kto chce byť inžinierikom, musí najskôr absolvovať kurz bakalárika, pretože učivo na seba nadväzuje,“ vysvetlil Peter Hockicko, vysokoškolský pedagóg z Elektrotechnickej fakulty, ktorá podujatie organizuje, no participujú na ňom všetky fakulty Žilinskej univerzity.
Deti boli rozdelené do viacerých skupín (tri skupiny bakalárikov pre druhákov a tretiakov základných škôl a tri skupiny inžinierikov pre tretiakov až piatakov základných škôl). V jednej bolo maximálne 22 žiakov, aby mal prednášajúci lepší individuálny prístup k malým poslucháčom. Detí učivo bavilo. „Boli dokonca aktívnejšie ako naši vysokoškoláci. Majú záujem a chuť študovať. Niektorí už teraz tvrdia, že chcú byť vysokoškolákmi. Na prednáške o strelných zbraniach sa inžinierikovia pýtali, kde sa majú v budúcnosti prihlásiť, aby sa o zbraniach naučili ešte viac,“ prezradil Peter Hockicko. Okrem prednášajúcich pedagógov a výskumníkov, školáci čerpali informácie z ilustrovanej učebnice a DVD-čka. Na rozdiel od Detskej univerzity Komenského, ktorú môžu záujemcovia absolvovať aj on-line prostredníctvom internetu, sa naši školáci učili „tvárou v tvár“ na pôde školy. „Viac oceňujem osobný kontakt medzi pedagógom a žiakom, kedy učiteľ môže okamžite reagovať na otázky. Navyše, deti si takto nájdu nových kamarátov,“ povedal P. Hockicko.
Záujem o ŽDU je vysoký. Tento rok sa do nej žiaci mohli prihlásiť už začiatkom apríla. „Po piatich dňoch sme prihlasovanie museli stopnúť, lebo stav, ktorý sme schopní pokryť, bol naplnený,“ povedal vysokoškolský učiteľ. Aj keď by sa mohlo zdať, že o prírodné vedy budú mať väčší záujem chlapci než dievčatá, nie je to pravda. S diplomom v ruke v piatok odchádzali viaceré absolventky. Cenu dekana Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity si za najlepšiu diplomovú prácu zo štyroch žiakov odniesli tri dievčatá. Dôležité však je, že v ŽDU si podľa slov P. Hockicka, každé dieťa prišlo na svoje. „Učenie nebolo náročné. Veľmi sa mi tu páčilo. Aj matematika. Už sa teším, kedy budem mať titul inžinierika,“ prezradila nám 9-ročná Martinka, ktorá ukončila kurz bakalárika.
Spokojný s ďalším ročníkom ŽDU bol aj dekan Elektrotechnickej fakulty Milan Dado. Obzvlášť ocenil, že deti si touto formou budujú vzťah k disciplínam, ktoré sú v školách menej obľúbené. Nehovoriac o tom, že Žilinská univerzita si podujatím zvyšuje renomé. „Určitým spôsobom si budujeme dobrú pozíciu v regióne, aby nás aj široká komunita vnímala ako inštitúciu, ktorá je schopná poskytnúť dobré vzdelanie. Prednáškami a laboratóriami sme chceli ukázať, čo všetko tu máme. V tom vidím veľký význam tohto podujatia,“ povedal Milan Dado.
Rektorka Žilinskej univerzity Tatiana Čorejová potvrdila, že siedmy ročník ŽDU naplnil ambiciózny cieľ – byť lepší ako minulý. A to aj napriek finančným problémom. Rektorka vysvetlila: „V predchádzajúcich rokoch sme na ŽDU mali peniaze z projektu, no teraz sme to museli zvládnuť našimi silami. Podarilo sa. Deti získali nové vedomosti, poznatky a našli si kamarátov.“ A to všetko vďaka organizátorom, firmám a sponzorom. I preto by v škole radi udržali toto krásne podujatie, ktoré by sme pokojne mohli nazvať denným táborom. „Už teraz plánujeme zrealizovať ďalší ročník. Snáď sa úspech tohto roka prejaví aj v budúcom a my dokážeme ŽDU zvládnuť organizačne aj fi nančne,“ dodala na záver Tatiana Čorejová.
Zdroj: SITA (Žilinský večerník)