Vzdelávanie a výchova

Nie každá krajina zapája študentov do diania na školách

Nie každá krajina, ktorá ratifikovala Bolonský proces, rešpektuje právo študentov rozhodovať o dianí na vysokých školách. Na túto tému tento týždeň diskutovalo viac ako sto zástupcov študentov zo 46 študentských únií z 35 krajín európskeho vzdelávacieho priestoru (EHEA) v Budapešti na Európskej študentskej konferencii.

"Ak sa má vysoké školstvo ďalej rozvíjať, študent musí byť považovaný za rovnocenného partnera vo všetkých spomínaných úrovniach. Je nevyhnutné, aby sa postavenie študentov zvýšilo a ich hlas bol rešpektovaný. Výstup z tejto konferencie pod názvom Budapeštianska deklarácia vyzýva nielen krajiny podpísané pod Bolonským procesom, ale všetky krajiny EHEA, aby rešpektovali študentov ako rovnocenných partnerov," informoval agentúru SITA predseda Študentskej rady vysokých škôl SR Juraj Tilesch.
  
Konferencia sa zaoberala aj inými témami a problematikou rôznych študentských únií. "Z najzaujímavejších tém treba spomenúť protesty študentov v Bielorusku, Chartu práv pre študentov, internacionalizáciu študentského hnutia či úlohu vzdelávania pre emancipáciu spoločnosti. Študenti sa zaoberali aj problematikou iných únií s cieľom získať nápady a riešenia rôznych problémov od svojich európskych partnerov. Najviac sa diskutovalo o téme platenia zdravotného poistenia pre študentov starších ako 26 rokov," informoval Tilesch. Tento zákon je novinkou v niektorých krajinách Európy vrátane Slovenska, študentské únie proti nemu bojujú. Luxemburskej únii sa napríklad podarilo znížíť sumu poistného o približne 70 percent, ktoré za študentov bude spätne platiť štát a univerzita.

Zdroj: SITA