Vzdelávanie a výchova

Niektoré škôlky diskriminujú matky na materskej. Pre nedostatok miesta

Niektoré materské školy staršieho súrodenca nemusia prijať. Dôvodom je jedno z kritérií, ktoré si pre nedostatočné kapacity škôlok zadali niektoré samosprávy. Rezort školstva pritom upozorňuje, že v tomto prípade ide o diskrimináciu.

Pred zhruba rokom nemohla jedna z petržalských materských škôl prijať tri a pol ročného syna pani Jany. Dôvod bol prozaický - málo miesta. Matka preto trpezlivo čakala rok, aby syna mohla opätovne zapísať. Po roku sa však pripravuje na ďalšie možné odmietnutie. Medzičasom sa jej totiž narodilo ďalšie dieťa. "Povedali mi, pokiaľ som na materskej, malého nemusia prijať," hovorí, "Ide vraj pokyn od starostu. Poznám mamičku, ktorá má doma dvojičky. Pýtala sa, či jej zohľadnia aspoň to, že má doma dve deti a na to tretie dieťa už naozaj nemá čas. Povedali jej, že poberá materskú, takže nie."

Prednosť majú zamestnaní rodičia
Zriaďovateľ materských škôl - v tomto prípade Mestská časť Petržalka - má na svojom webe zverejnené podmienky pre prijímanie detí pre školský rok 2012/2013. V nich okrem iného škôlky zaväzuje k tomu, aby mali prednosť deti, ktoré majú "oboch zamestnaných zákonných zástupcov." Riaditeľka jednej z materských škôl v Petržalke priznáva - kritériá sú prísne. S nedostatkom miest sa stretávajú najmä v posledných troch rokoch. "Pred asi piatimi rokmi sme brávali aj mladšie deti, prípadne aj deti matiek na materských. Teraz sú, bohužiaľ, veľmi prísne kritériá," vysvetľuje. Materská škola musí zohľadňovať to, či je niektorý z rodičov poberateľom rodičovského príspevku. "Tie deti neberieme, pretože je predpoklad, že matka sa môže postarať aj o ďalšie dieťatko."

MŠ: Ide o diskriminačnú podmienku
Ako hovorí pani Jana, s tým, aby mala syna doma, nemá problém. "Ale už teraz vidím, že potrebuje kolektív." Podľa nej je podmienka o zamestnaných rodičoch diskriminačná. A nie je ďaleko od pravdy. "Školský zákon, ani žiadny iný právny predpis nestanovuje ako podmienku prijatia dieťaťa do materskej školy to, že jeho matka nesmie byť na materskej s druhým dieťaťom. Ak je takáto podmienka súčasťou prijímania detí do niektorej materskej školy, je to diskriminačná podmienka, je v rozpore s princípom výchovy a vzdelávania ustanovenom v § 3 písm. d) školského zákona, t. j. s princípom zákazu všetkých foriem diskriminácie," znie výklad Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Otvárajú náhradné triedy
Materské školy bojujú s nedostatkom kapacít už niekoľko rokov. Problémom bolo masívne - podľa mnohých odborníkov nekoncepčné - rušenie škôlok po tom, čo v 90. rokoch rapídne klesala demografická krivka novorodencov. Pôrodnosť však po čase začala opäť stúpať, no škôlky sa trendu neprispôsobili. Naopak, ubudlo ich. Samosprávy sa problém s nedostatkom kapacít usilujú riešiť rôzne. "U nás napríklad tým, že otvárame náhradné triedy v existujúcich materských školách. Takto sme v priebehu minulého roka, respektíve aj od 1. januára tohto roka otvorili dve triedy," priblížila vedúca oddelenia školstva Miestneho úradu v Petržalke Veronika Redechová.

Materské školy pripomínajú, že deti zvyknú zaraďovať v priebehu celého roka, hneď ako sa uvoľní miesto. Jedným z riešení sú aj súkromné materské školy. Tie si však nemôžu dovoliť všetci rodičia. V priemere sa cena za pobyt v materskej škole pohybuje pri 400 eurách na mesiac.

Zdroj: SITA (aktualne.sk)