Vzdelávanie a výchova

O budúcom uplatnení veľa stredoškolákov nepremýšla

O budúcom uplatnení veľa stredoškolákov nepremýšla
Ministerstvo školstva zverejnilo prehľad absolventskej miery nezamestnanosti jednotlivých univerzít a študijných odborov.

Podľa našich zistení sa však väčšina študentov rozhodovala pri výbere školy podľa iných kritérií.

V rokoch 2008 a 2009 ukončilo štúdium na Trnavskej univerzite (TU) 2750 študentov. Podľa prieskumu ministerstva školstva si prácu najťažšie hľadali absolventi humanitných odborov. Ku koncu septembra 2009 bolo nezamestnaných 13,7 percenta politológov, 12,8 percenta historikov a prácu nemalo ani takmer 11 percent právnikov.

„Predtým, ako som išiel na školu, som sa o uplatnenie absolventov nezaujímal. Ale nič iné ako právo ma nebavilo, preto bola moja voľba jasná,“ hovorí 20-ročný Martin Šebák z Považskej Bystrice. Na Trnavskej univerzite študuje právo, vo svojom odbore by si rád našiel v budúcnosti aj prácu.
Pre politológiu ako náhradnú alternatívu sa rozhodol 21-ročný Martin Hamšík z Púchova. „Nezobrali ma na právo, preto som išiel sem. Zisťoval som si, ako je to so zamestnaním, ale zatiaľ si netrúfam povedať, či by som chcel pracovať v tomto odbore,“ povedal.

Medzi odbory s najnižšou mierou nezamestnanosti patrili na TU nelekárske zdravotnícke vedy, kde sa na pracovnom trhu uplatnilo až 97 percent ich absolventov. Porovnateľne úspešní boli pri hľadaní práce aj absolventi vied o umení.

UCMsa chce trhu práce prispôsobiť Brány Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (UCM) opustilo v rovnakom období 2389 absolventov. Najviac nezamestnaných, až 36,1 percenta, zostalo študentov odboru učiteľstvo.

Prácu podľa ministerstva nenašiel ani jediný absolvent fyzikálno-matematických vied, pri hľadaní zamestnania nebolo v roku 2009 úspešných viac ako 18 percent chemikov.

Svoje uplatnenie však našlo viac ako 97 percent psychológov a učiteľov predmetov v kombináciách. Univerzita si informácie z ministerstva preštudovala a považuje ich za dôležité.

   „Sú nielen rozhodujúcim kritériom pri výbere vysokej školy pre budúcich záujemcov o štúdium, ale aj ukazovateľom atraktivity toho - ktorého študijného programu v súčasných podmienkach trhu práce pre každú vzdelávaciu inštitúciu,“ hovorí Beata Slobodová, PR manažérka UCM.

Za dôležitú považuje reštrukturalizáciu jednotlivých študijných programov tak, aby boli pre súčasných zamestnávateľov ich absolventi atraktívnejší a pre trh práce lepšie pripravení.
„Ide najmä o študijný odbor učiteľstvo, kde hodnoty nezamestnanosti dosahujú najvyššie číslo,“ doplnila Slobodová.

Celkové hodnotenie však nevníma univerzita ako neuspokojivé alebo negatívne. „S potešením uvádzame dlhodobú vynikajúcu uplatniteľnosť absolventov Fakulty masmediálnej komunikácie v programoch masmediálna a marketingová komunikácia,“ povedala Slobodová.

Absolventi zo Skalice sú štatisticky úspešnejší Celková absolventská miera nezamestnanosti dosiahla v prípade Trnavskej univerzity 8,5 percenta, na UCM bola o dve desatiny percenta nižšia.
V oboch prípadoch mierne prekročila evidovanú mieru nezamestnanosti v regióne Trnavy, ktorá je na úrovni 8,2 percenta Oproti verejným vysokým školám v krajskej Trnave sú podľa prieskumu úspešnejší študenti Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici.

V roku 2009 nenašlo prácu 7,8 percenta jej absolventov. Najťažšie, s úspešnosťou 92 percent, si prácu hľadali vyštudovaní ochrancovia životného prostredia. Školu v rokoch 2008-2009 skončilo 64 študentov.

Usporiadanie tabuľky z ministerstva pritom vychádza z predpokladu, že záujemca o štúdium sa prioritne zaujíma o skupiny študijných odborov a v rámci nich si vyberá konkrétnu vysokú školu.

Zdroj: SITA (Týždenník pre Záhorie)