Personalistika
Odborári zisťujú, či učitelia pôjdu v jeseni štrajkovať

„Áno, odborový zväz robí prieskum medzi ľuďmi, aká je situácia a ako sú pripravení na ďalší protest,“ potvrdil šéf školských odborov Pavel Ondek. Termín možného vyhlásenia štrajku odmietol spresniť. „Zväz nestanovil nijaký termín, situáciu vyhodnotíme a zaujmeme k tomu stanovisko,“ dodal. Výsledky prieskumu by mali vyhodnotiť v polovici júna.
O možnosti neotvoriť nový školský rok 2. septembra sa na učiteľských sociálnych sieťach hovorí už dlhšie. „Keďže apatia nikam nevedie, navrhujem zorganizovať jednodňový štrajk na začiatok školského roka 2013/2014. A porozmýšľať, že jednodňový štrajk zopakujeme opäť v októbri a opäť v novembri etc. A prečo jednodňový? Aspoň vláde pripomenieme, že sme ešte tu,“ uviedol už pred mesiacom vo svojom blogu učiteľ Jan Macek.
Štrajk na presadenie požiadaviek vyšších investícií do školstva podporujú menšie Nové školské odbory a skupina učiteľov bratislavských škôl, ktoré vlani spustili tzv. štafetový protest. Otázne však je, či ho dokáže vedenie najväčších odborov za dva posledné júnové týždne zorganizovať.
Podľa riaditeľa martinského Gymnázia V. P. Tótha štrajková nálada opadla a vyhlásenie ostrého štrajku nepredpokladá. „Mali sme tri dni štrajk, odborári sa k tomu postavili neutrálne a výsledok je, aký je. Učitelia prišli o tri dni výplaty a nemajú finančnú rezervu na to, aby mohli vyhlásiť neobmedzený štrajk a štrajkovať napríklad mesiac,“ hovorí riaditeľ gymnázia Marián Štefko. Ďalší učitelia sa o prieskume nálad na školách dozvedeli len včera. „Počujem o tom prvý raz. Ale ak by bol štrajk vyhlásený, určite by som sa zapojila,“ hovorí učiteľka matematiky Dagmar Lehotská z bratislavského Gymnázia Ladislava Sáru.
Ostrý štrajk zvážia odborári v súvislosti so správou o stave školstva, ktorú predložil rezort školstva na verejnú diskusiu. Odborári minulý týždeň zhromaždením pred parlamentom pripomenuli, že v správe chýba jasný záväzok vlády o postupnom zvyšovaní financií do školstva.
Zdroj: SITA (Pravda)