Personalistika
Odborári zostávajú v štrajkovej pohotovosti

„Môžeme byť čiastočne spokojní. Považujeme to za minimálne zlepšenie a minimálne splnenie našich požiadaviek, ktoré sme vzniesli na protestnom mítingu pred úradom vlády,“ vyhlásil na brífingu podpredseda školských odborárov Jozef Lužák. Odborári aj naďalej žiadajú väčší podiel HDP pre školstvo či vyššie platy pre zamestnancov v školstve. Tvrdia, že situácia v školstve je rovnaká, a to bez ohľadu na politické udalosti.
Minister školstva Eugen Jurzyca vraví, že odborárom ponúkol v zákone o pedagogických zamestnancoch maximum, čo mohol. „Aj keby bol štrajk deň pred voľbami, minister školstva by nemal reagovať návrhom na ďalšie zvýšenie platov. Problematika platov sa v úspešných krajinách diskutuje za stolom a nie na námestiach,“ konštatoval Jurzyca. Odborári 6. októbra na rokovaní v Kežmarských žľaboch vo Vysokých Tatrách nevyhlásili ostrý štrajk napriek tomu, že mali písomnú podporu od 60 percent učiteľov základných a stredných škôl. S ministrom Jurzycom sa dohodli, že rozhodnutie odložia na obdobie po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou. To je naplánované na 25. októbra. „Máme potvrdený termín, no po týchto zmenách na politickej scéne nevieme, či sa uskutoční. My sme ale pripravení rokovať v utorok popoludní,“ poznamenal Lužák.
Odborári priznávajú, že schválená novela zákona o pedagogických zamestnancoch prinesie isté zlepšenie v odmeňovaní, no nie vo všetkých kategóriách a len pre pedagogických a odborných zamestnancov. Podľa prepočtov ministerstva školstva by mali platy učiteľov od januára stúpnuť o 5,7 percenta, čo je nominálne o deväť až 60 eur. „Je to však výrazne diferencované podľa rôznych kategórií a zaradenia do jednotlivých platových tried,“ poznamenal Lužák. Zdôraznil, že najviac si prilepšia učitelia s prvou atestáciou v 11. platovej triede, ktorým sa zvýšia tarify o viac ako sedem percent a učitelia v 12. platovej triede s druhou atestáciou, ktorým sa zvýšia tarify o deväť percent.
Zdroj: SITA