Prevádzka školy

Odbory: Návrh o neštátnych školách zostal nepochopený

Odbory: Návrh o neštátnych školách  zostal nepochopený
Školskí odborári sú ešte ochotní diskutovať o svojej požiadavke k neštátnym školám, ktorú predložili ministrovi školstva spolu s ďalšími návrhmi do programového vyhlásenia vlády.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Pavel Ondek vraví, že tento návrh zostal nepochopený. "Bolo to možno napísané natvrdo, ale nie sme proti prosperujúcim súkromným a cirkevným školám alebo ich zamestnancom. Chceli sme len poukázať na súčasné nedostatky," povedal agentúre SITA Ondek. Odvoláva sa na situáciu po racionalizácii siete škôl, v rámci ktorej chcel štát ušetriť tak, že zrušil alebo spojil školy s malým počtom žiakov. "Namiesto nich však v danej obci alebo meste pribudli neštátne subjekty, aj keď počet žiakov zostal rovnaký. Takže štát napokon neušetril," konštatoval Ondek. Podľa neho si dotácie nezaslúžia ani tie súkromné školy, ktoré si okrem príspevku zo štátu pýtajú peniaze aj od rodičov.

Ministerstvo školstva sa k návrhu zatiaľ nevyjadrilo, Ondek chce ešte rokovať aj s Asociáciou súkromných škôl a školských zariadení SR. V oficiálnom stanovisku odbory uviedli, že nie sú zástancami súčasného smerovania. "Áno, sme za financovanie aj neštátnych škôl zo štátneho rozpočtu, ale za takých istých podmienok ako štátne školy, teda ak budú poskytovať bezplatné vzdelávanie. V súčasnej zadlženosti Slovenska a stavu štátnych financií sa javí ako neúnosné, aby štát financoval neštátne školy," uviedli odborári v stanovisku.

S požiadavkou školských odborárov, ktorá by sa dotkla 4 000 učiteľov, nesúhlasia súkromné školy, Slovenská komora učiteľov, poslankyňa školského parlamentného výboru Jana Žitňanská ani vlastní členovia z Považskej Bystrice. Považujú ju za protiústavnú a diskriminačnú. Dotácie zo štátneho rozpočtu sú zo zákona určené na mzdy a prevádzku škôl alebo školských zariadení. Z tohto dôvodu považuje asociácia návrh odborárov aj v rozpore so samotným poslaním odborov, ktorý má podľa stanov „chrániť a obhajovať oprávnené záujmy svojich členov". Členmi odborov sú totiž aj viacerí pracovníci súkromných škôl. Celkovo by sa predložená požiadavka dotkla mzdových prostriedkov určených na platy 3 863 pedagogických zamestnancov, 1 280 nepedagogických zamestnancov a 119 odborných zamestnancov pracujúcich v súkromných školách a školských zariadeniach.

Školskí odborári z Považskej Bystrice požiadali Ondeka listom, aby požiadavku z návrhu vypustil. "Vedenie OZPŠaV v rozpore so svojimi Stanovami a deklaráciami podáva návrhy, ktoré sú priamo nasmerované proti vlastným členom a proti ich existenčným a sociálnym istotám," argumentuje v liste predsedníčka považskobystrických odborárov Helena Chudá.

Zdroj: SITA