8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Veronikasoj
odmietnutie pridelenia kreditov za stat.jazyk.skusku

Dobry den, poprosila by som vas o informaciu. V sucasnosti mam priznane kredity za statnu jazykovu skusku a vyplaca sa mi priplatok.Ucim na strednej skole.Pravdepodobne budem musiet zmenit zamestnavatela. Mam ponuku na sukromnej strednej skole, no tam nie su ochotní priznat mi tieto kredity /udajne sa tam dany cudzi jazyk neuci.../.
Pripusta zakon moznost nepriznania kreditov za statnu jazykovu skusku?
Dakujem za odpoved. Veronika.

Maria Pavlikova
Odmietnutie pridelenia kreditov za statnu jazykovú skusku

Zákon č. 317/2009 Z.z. v § 47a v bode 5 uvádza, že za štátnu jazykovú skúšku riaditeľ školy vydá pedagogickému zamestnacovi s najmenej trojročnou pedagogickou praxou osvedčenie o priznaní 60 kreditov. Na základe vydaného osvedčenia od prvého dňa nasledujúceho mesiaca vypláca kreditový príplatok podľa § 14 pods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. Vzhľadom k tomu, že v citovanom paragrafe je uvedené, že riaditeľ školy vydá osvedčenie, nie je daná možnosť voľny vydať alebo nevydať. Aj keď osvedčenie Vám vydal riaditeľ v škole, kde ste zamestnaná, pri zmene zamestnávateľa je nový zamestnávateľ povinný toto rešpektovať a pokračovať vo vplácaní kreditového príplatku až do doby uvedenej na osvedčení, prípadne kratšej, ak by ste kredity použili na vykonanie atestácie. Zákon nevyžaduje, aby sa jazyk na škole vyučoval, ani aby ho vyučoval pedagogický zamestnanec, ktorému sa vydalo osvedčenie a priznali kredity.

Jana333
Priznanie kreditov

Dobrý deň, nie je mi to jasné či zriaďovateľ musí alebo nemusí priznať kredity. Kedže zriaďovateľ môže byť aj Obecný alebo Mestský úrad a tí nechcú priznávať kredity. Na koho sa môže učiteľ obrátiť ak mu zriaďovateľ nechce priznať kredity?

Maria Pavlikova
Priznanie kreditov

Zákon č. 317/2009 Z.z. v § 47a v bode 5 uvádza, že za vykonanie rigoróznej skúšky alebo vykonanie štátnej jazykovej skúšky riaditeľ školy vydá pedagogickému zamestnacovi s najmenej trojročnou pedagogickou praxou osvedčenie o priznaní 60 kreditov. Na základe vydaného osvedčenia od prvého dňa nasledujúceho mesiaca vypláca kreditový príplatok podľa § 14 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. Vzhľadom k tomu, že v citovanom paragrafe je uvedené, že riaditeľ školy vydá osvedčenie, nie je daná možnosť voľny vydať alebo nevydať, resp. priznať alebo nepriznať kredity. Kredity učiteľovi patria. Učiteľovi priznáva a uznáva kredity riaditeľ. Zriaďovateľ priznáva a uznáva kredity iba riaditeľovi školy.

Jana333
Dakujem za odpoved. Ale ak

Dakujem za odpoved. Ale ak posobim ako ucitelka v MŠ a MŠ nie je v pravnej subiektivite, tak náš zriadovatel je mesto a tam na urade rozhoduju o priznani kreditov. Mam narok na kredity za statnu jazykovu skusku z cudzieho jazyka aj ked cudzi jazyk v MŠ neucim?

Maria Pavlikova
Priznanie kreditov

Všetko, čo som napísala v predchádzajúcich odpovediach platí aj pre Vás, aj pre celé Slovensko. Nie je tu zmienka len o nejakej konkrétnej kategórii pedagogického zamestnanca. Patrí to všetkým pedagogickým zamestnancom aj všetkým odborným zamestnancom, ktorí majú trojročnú pedagogickú prax alebo trojročnú odbornú prax a vysvedčenie o štátnej jazykovej skúške na štátnej jazykovej škole. Patrí to aj učiteľom materskej školy bez právnej subjektivity. Učiteľom priznáva kredity VŽDY RIADITEĽ aj v prípade, že materská škola je bez právnej subjektity. Ja vždy vychádzam zo zákona, inak to vysvetliť neviem. Keď je v zákone uvedené, že ich priznáva riaditeľ, tak ich priznáva riaditeľ aj vo Vašej materskej škole.

Jana333
Ďakujem za odpoveď. Rozumiem

Ďakujem za odpoveď. Rozumiem co je napisane v zakone, len prax je ina. Riaditelka v MŠ nechce priznat kredity, ze je to v kompetencii zriadovateľa.

Maria Pavlikova
Priznanie kreditov

Je to plne v kompetencii riaditeľa školy. Ja môžem len odpovedať na Vašu otázku v súlade so zákonom.