Vzdelávanie a výchova

Osemročné gymnáziá postupne stratia študentov

Osemročné gymnáziá postupne stratia študentov
Osemročné gymnázia majú priaznivcov i odporcov. Exminister školstva Ján Mikolaj znižoval počty prijímaných detí. Jeho nástupca Eugen Jurzyca obmedzenie počtu prijatých detí pozastavil do roku 2013. Súčasný šéf rezortu Dušan Čaplovič však v jeho stopách nepôjde.

Rozhodnutie Dušana Čaploviča je jasné. Osemročné gymnáziá budú môcť prijať maximálne 5 percent detí z populačného ročníka. Dušan Čaplovič, minister školstva: "Zostáva na druhom stupni základných škôl skôr priemer alebo podpriemer v každej triede. Je veľmi dôležité, aby boli ťahúni, aby tam bola motivácia, aby sme mali na jednej strane aj dobrých vynikajúcich žiakov, aby sme mali aj priemer, to je celkom prirodzené a tí slabší aby mali nejakú motiváciu sa zlepšiť a dotiahnuť to na úroveň tých lepších žiakov v triede."

Minister tvrdí, že zo základných škôl odchádza priveľa žiakov a to negatívne ovplyvňuje kvalitu vzdelávania. Richard Savčinský, riaditeľ bratislavskej Základnej školy na Mudroňovej ulici hovorí: "Prvýkrát odíde veľký počet detí v piatej triede na osemročné gymnázium. U nás konkrétne sa tento rok hlási 29 žiakov a druhýkrát dochádza k veľkému odlivu v ôsmom ročníku, kedy žiaci odchádzajú za bilingválne gymnáziá. To znamená, že často nám zostane z pôvodného počtu len tretina žiakov v deviatom ročníku."

Prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň hovorí, že talentované deti majú mať šancu nájsť taký typ vzdelávania, ktoré rozvíja ich nadanie a že nie je potrebné otvárať osemročné gymnázium pre široké masy detí, ktoré nespĺňajú určité kritériá. Má však výhradu k piatim percentám. Ako vieme, že talentovaných detí je práve 5 percent? Pýta sa Pavel Sadloň. Ministerstvo by si podľa neho malo preveriť ako sa prijímajú deti na osemročné gymnáziá a potom nastaviť systém tak, aby na ne išli naozaj iba najlepší. Ako ďalej dodal: "Ministerstvo by si malo stanoviť štandardy a možno aj celoštátne testovanie na prijatie na osemročné gymnázium.

Riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál má dokonca pochybnosti o opodstatnenosti osemročných gymnázií. Hovorí, že ich kvalita je rôzna a že selekcia detí sa robí priskoro. Tvrdí, že: "Treba radšej budovať kvalitnú sieť klasických škôl. Ľudia berú svoje deti zo škôl do osemročného gymnázia hlavne kvôli tomu, že sú presvedčení, že tam dostanú deti lepšie vzdelanie. Keď budú mať kvalitné školy hneď za rohom, tak budeme naše deti dávať do kvalitných bežných škôl a nebudeme premýšľať nad tým, aby sme ich vozili cez celé mesto do nejakého akože kvalitnejšieho osemročného gymnázia." Cieľom musí byť kvalitné základné školstvo, tvrdí analytik.

Zdroj: SITA (Slovenský rozhlas)