Prevádzka školy

Osemročné gymnáziá prežijú

Osemročné gymnáziá prežijú
Počty tried a žiakov môžu kraje v osemročných gymnáziách do konca marca zvýšiť Už tento rok mali osemročné gymnáziá výrazne obmedziť prijímanie žiakov. Novela školského zákona, ktorá platí od 1. marca, tento zámer odďaľuje.

Mnohé osemročné gymnáziá v týchto dňoch vyčkávajú na rozhodnutia krajských školských úradov, ktoré im majú zvýšiť stavy žiakov do prvých ročníkov.
  
Pôvodne mali prijať iba päť percent žiakov z populačného ročníka. Proti kvóte protestoval najmä Bratislavský samosprávny kraj, ktorý tento zámer považoval za likvidáciu osemročných gymnázií.
  
Situáciu napokon vyriešila zmena v zákone. Podľa nej zriaďovatelia týchto gymnázií môžu požiadať do 31. marca krajské školské úrady o úpravu počtu tried a žiakov. Bratislavský samosprávny kraj túto možnosť využije.
  
S prihláškami sa čaká „Podľa pôvodného rozhodnutia mohli školy v zriaďovateľskej pôsobnosti župy prijať do prvých ročníkov osemročných gymnázií celkom 96 žiakov, čo je osem až deväť žiakov na triedu,“ povedala hovorkyňa bratislavskej župy Iveta Tyšlerová. Župa krajský školský úrad žiada o prijatie 312 žiakov do 12 tried. „Počet uchádzačov niekoľkonásobne prevyšuje počet voľných miest,“ dodala Tyšlerová.
  
V iných krajoch je situácia výrazne lepšia. Napríklad v Banskobystrickom stanovili plán na triedu 21 žiakov. „Pokiaľ ale požiadajú o zvýšenie, môže ich byť v triede až 30,“ povedal hovorca banskobystrickej župy Peter Hajnala.
  
Niektoré osemročné gymnáziá na webových stránkach rodičov upozorňujú na novú skutočnosť s tým, že počty žiakov a kritériá na prijatie uverejnia okamžite po novom rozhodnutí krajov. Tie by mali dostať v najbližších dňoch. Rodičia sú však touto situáciou zneistení. „Základné školy rodičov nútia vypĺňať prihlášky aj bez toho, aby poznali kritériá na prijatie, podľa ktorých by sa mohli definitívne rozhodnúť,“ povedala Alena Oravcová, zástupkyňa riaditeľky Gymnázia Jura Hronca v Bratislave. Gymnázium chce tak ako po iné roky otvoriť jednu triedu prímy, lebo viac priestorových možností nemá.
  
Na zmenu rozhodnutia netrpezlivo čakajú aj na Gymnáziu Vazovova. „Do prvého marca sme mali odsúhlasené nereálne počty z hľadiska financovania triedy. Pôvodne sme dostali kvótu deväť žiakov, hoci sme žiadali minimálne 20 žiakov,“ povedala riaditeľka Gabriela Dorňáková. Prísľub hovorí o 28 žiakoch v príme.
  
Košické Gymnázium Alejová 1 kritériá na prijatie zverejnilo, lebo je už viac-menej rozhodnuté, že otvorí len jednu triedu. Boli vo výhode, kraj im hneď schválil 30 žiakov. Riaditeľ Ľubomír Sobek povedal, že u nich talenty ľahšie odhalia, keďže ponúkajú rozšírené vyučovanie matematiky. „Som naklonený osemročným gymnáziám, ale len v prípade, že ide o školy, ktoré majú výsledky,“ povedal Sobek. S počtom žiakov sú spokojní aj na Gymnáziu P. O. Hviezdoslava v Kežmarku. Jeho riaditeľka Helena Gardošová povedala, že otvoria jednu triedu s 22 žiakmi, čo na ich pomery stačí. „Pri tomto počte sa dá zachovať kvalita, aj keď z ekonomického hľadiska to nie je výhodné,“ dodala Gardošová.
  
Výber po testoch
Budúcnosť osemročných gymnázií by sa mala odvíjať od ich kvality, zhodujú sa riaditelia. Tak ako na základe výsledkov celoslovenského testovania sa do stredných škôl prijímajú deviataci, by sa mali prijímať aj piataci.
  
Prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavol Sadloň hovorí, že v budúcnosti by sa malo nekontrolovateľnému prijímaniu aj priemerných žiakov zabrániť záväzným a jednotným celoštátnym testovaním na prijímacích skúškach.
  
Riaditeľ odboru stredných škôl ministerstva školstva Igor Gallus dodáva, že ministerstvo chce prijímanie do týchto škôl zahrnúť aj do legislatívy školského zákona. Stanoví v ňom kritériá pre vstup na osemročné gymnázium. V tomto školskom roku prijíma prihlášky 165 osemročných gymnázií

Zdroj: SITA (SME)