28 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
ewa1
otazky

Dobry den pani Pavlikova,rada by som sa spytala ci mozem ucit v skolke ak vystudujem odbor Pedagogika.
2.,otazka je ci po vystudovani odboru ucitelstvo anglickeho jazyka a literatury mozem ucit anglicky jazyk aj v materskej skole nie len 1.a 2. stupen ZS, pretoze v nasej skolke ucia mlade dievcata anglictinu a urcite nemaju VS 2. stupna. Dakujem za odpoved

Maria Pavlikova
Otázky

Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie v materskej škole sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1, časť I. Vysokoškolksé vzdelanie v odbore pedagogika by bolo plnením kvalifikačných predpokladov na túto činnosť, ak zároveň je absolvované v špecializácii školská alebo predškolská pedagogika (bod 3). Bez uvedenej špecialzácie môžete v materskej škole učiť, ale budete učiť nekvalifikovane. Ak vyštudujete učiteľstvo anglického jazyka a literatúry je situácia rovnaká, pretože musíte byť kvalifikovaná ako učiteľka materskej školy a na jazykovú prípravu nie je potrebné vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, stačí aj pedagogické vzdelanie pre materské školy a štátna jazyková skúška.

ewa1
otazky

Dobry den pani Pavlikova, prosim vas co to znamena ze mozem ucit v materskej skole ALE nekvalifikovane ak vystudujem VS odbor pedagogika, budem v nizsej platovej triede?
A 2 otazka ak si spravim iba pomaturitne studium externe ucitelstvo pre materske skoly a vychov. v akej platovej triede budem zaradena oproti ucitelkam co maju vystudovanu VS predprimarna pedagogika a maju BC. vzdelanie, je tam rozdiel? Dakujem za odpoved

Maria Pavlikova
Otázky

Bohužiaľ, nie všetci učitelia v našom školstve sú kvalifikovaní na danú činnosť a vykonávajú ju. Rovnako som aj Vám napísala, že učiť v materskej škole môžete, ak Vás prijmú do pracovného pomeru, ale budete učiť nekvalifikovane, t. j. budete zaradená do 9. platovej triedy, pretože ste absolvovali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa iné ako je požadované vyhláškou MŠ SR č. 437/2009 Z. z. Ak absolvujete pomaturitné štúdium učiteľstvo pre materské školy, budete na úrovni úplného stredného vzdelania kvalifikovaná, ale zaradená rovnako v 9. platovej triede. Aj po absolvovaní bakalárskeho vzdelanie v odbore predprimárne vzdelávanie Vám bude patriť zaradenie do 9. platovej triedy, ale budete kvalifikovaná. Po ukončení vysokoškolského vzdelania druhého stupňa v odbore predprimárna pedagogika, resp. učiteľstvo pre materské školy, budete spĺňať kvalifikačné predpoklady pre zaradenie do 10. platovej triedy.

ewa1
otazky

Dakujem za odpoved,nasla som tuto tabulku https://www.minedu.sk/data/att/2921.pdf a nie je mi jasne par veci a to ak vystudujem 2 rocne pomaturitne studium ucitélstvo pre materske skoly tak budem ako zacinajuci ucitel v 7 triede,samostatny v 8 a az s 1 atestaciou v 9. To je maximum co mozem dosiahnut s maturitou? Ked si spravim 1.st VS ucitelstvo pre prim. a predprimarne vzdelanie tak som ako samostatny ucitel v 9 plat. triede a s 1. atestaciou v 10. Dobre tomu rozumiem?
Potom vidim v tabulke ze ucit v MS mozu aj nekvalifikovany, ALE ak nejaka nekvalifikovana ekonomka alebo socialna pracovnicka chce ucit v MS tak moze ale je zaradena ak ma VS 1.stupna na 9. platovu triedu ak je samostatna ucitelka? Alebo to plati pre kvalifikovanu ucitelku a nekvalifikovana sa z 8.platovej triedy nepohne? To iste asi plati aj pri 2.stupni VS ze nekvalifikovany ucitel sa nepohne z 9.platovej triedy a kvalifikovany pokracuje aj do 11? Viete ja mam vystudovanu strednu skolu ekonomicku a chcem ucit v MS len neviem ci studovat VS alebo staci to pomaturitne studium, co sa viac potom oplati vzhladom na plat. Dakujem vam za rady

Maria Pavlikova
otázky

Áno, tá tabuľka je veľmi praktická pomôcka pri zaraďovaní pedagogických zamestnancov. Platí, čo som Vám napísala doteraz aj to, čo ste Vy vydedukovali. Pre upresnenie potvrdzujem Vaše slová - nekvalifikovana so strednou školou sa z 8.platovej triedy nepohne, to iste asi plati aj pri 2.stupni VS ze nekvalifikovany ucitel sa nepohne z 9.platovej triedy a kvalifikovany pokracuje aj do 11? Nekvalifikovaný učiteľ nikdy nie je na pozícii "samostatný" na žiadnom stupni vzdelania, vždy je nekvalifikovaný a nemôže vykonávať atestáciu, ale inak sa vzdelávať môže. Vo Vašom prípade najoptimálnejším riešením by bolo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa pre predprimárne vzdelávanie, všetko ostatné je rozširovanie si obzoru, ale nie je to kvalifikácia pre materské školy.

Petra B.
platove zaradenie ucitelky v skolke

Dobry den pani Pavlikova, kedze sa nemozem dopatrat pravdivej informacie,obraciam sa na vas,lebo ani samotne ucitelky v skolke v tom nemaju jasno a to v akej platovej triede je ucitelka ak vystuduje strednu pedagogicku skolu a nasledne si spravi Bc. 1. stupen VS. Podla mna je v 9 PT. Tak isto ako ked vystuduje niekto ekonomicku strednu skolu a spravi si Bc.1 st.VS predskolska a elementarna ped.,tiez je v 9 platovej triede. Podla mnohych ale ta ucitelka co ma BC. z predskolskej ped. a ma aj Strednu skolu pedagogicku je v 10 PT, a ta co ma strednu ekonomicku a ma Bc z predskolskej ped. je v 9 PT. Ako to je? Dakujem za odpoved

Maria Pavlikova
Platové zaradenie učiteľky v škôlke

Všetko, čo som písala v predchádzajúcich odpovediach o zaradení do platovej triedy, platí v plnom rozsahu, aj tá tabuľka, čo dala pisateľka na ňu link. Ospravedlňujem sa, i napriek tomu, že toto je fórum, nebudem rozpisovať všetky kombinácie krajčírok a kaderníčok a predškolskej pedagogiky a nie je ani dôležité ako sú zaradené kamarátky. Na konkrétnu otázku, myslím, že odpovedám ochotne. Je dôležité, aby ste boli správne zaradená Vy, ostatné neovplyvnite. Učiteľka s Bc. v odbore predškolská pedagogika nemôže byť zaradená do 10. platovej triedy, ak nemá zároveň vykonanú 1.atestáciu.

Petra B.
platove zaradenie ucitelky v skolke

Dobry den,ved prave kvoli tej tabulke som zaradila otazku sem. Mne je jedno kde sa zaraduju iny zamestnanci,ale praveze aj tej kamaratke=ucitelke chcem poradit lebo ona mi to vysvetlila tak ako som pisala a nie je to spravne. Preto som si chcela len overit ci je jedno ci ma niekto strednu pedagogicku alebo ekonomicku,ak si spravia obe tieto osoby VS 1. stupen predskolska pedagogika obe budu zaradene v 9 PT? Dobre to chapem? Ta co ma strednu pedagogicku nebude este o jednu triedu vyssie. Ide o to aby som to dobre vysvetlila dalej. Dakujem za pochopenie

Maria Pavlikova
Platové zaradenie učiteľky v škôlke

Pri posudzovaní plnenia kvalifikačných predpokladov na výchovno-vzdelávaciu činnosť sa berie do úvahy najvyššie dosiahnuté vzdelanie. Ak je najvyššie dosiahnuté vzdelanie Bc. v odbore predškolská pedagogika, patrí učiteľke materskej školy zaradenie do ukončení adaptačného vzdelávania do 9. platovej triedy. Vôbec na to nemá vplyv stredoškolské vzdelanie, ak má ÚSO pre materské školy a Bc. pre materské školy je v 9. platovej triede, ako tá čo má ÚSO ekonomické a Bc. pre materské školy. Do 10. platovej triedy postúpi pri Bc. vzdelaní len vtedy, ak má prvú atestáciu. Takže chápete to správne, ale to neznamená, že Vaše kolegyne nie sú zaradené inak - nesprávne.

Renata Gondova
Dobrý deň pani Pavlíková,

Dobrý deň pani Pavlíková, chcem sa opýtať, do akej platovej triedy zaradiť učiteľku MŠ, ktorá vyštudovala prvý stupeň vysokej školy pre predprimárne vzdelávanie a druhý stupeň vysokej školy pre prvý stupeň základnej školy.
Druhá otázka- do akej platovej triedy zaradiť učiteľku MŠ ak vyštudovala strednú pedagogickú školu a prvý stupeň vysokej školy špeciálna pedagogika.
Ďakujem

Maria Pavlikova
Platové zaradenie učiteľky v materskej škole.

V prvom prípade je na zaradenie do platovej triedy potrebné uviesť aj úplné stredné odborné vzdelanie.
V druhom prípade pani učiteľka plní kvalifikačné predpoklady na činnosť učiteľky materskej školy na úrovni úplného stredného odborného vzdelania a patrí jej zaradenie do 8. platovej triedy. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa špeciálna ppedagogika nie je plnením kvalifikačných predpokladov pre učiteľku materskej školy.

Renata Gondova
Dobrý deň p.Pavlíková.

Dobrý deň p.Pavlíková. Ďakujem za vašu odpoveď. Prosím o odpoveď v prvom prípade. P. učiteľka ukončila strednú školu pedagogickú, prvý stupeň VŠ predprimárne vzdelávanie a druhý stupeň VŠ primárne vzdelávanie prvý stupeň ZŠ. Do akej platovej triedy ju zaradiť? Ďakujem s úctou

Maria Pavlikova
Platové zaradenie učiteľky v materskej škole

Úplné stredné odborné vzdelanie pedagogické pre učiteľky materskej školy a vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa pre primárne vzdelávanie je plnením kvalifikačných predpokladov pre učiteľku materskej školy na úrovni vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, a to v súlade s vyhláškopu MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1, časť 1 písm. A bod 11. Po ukončení adaptačného vzdelávania (9. platová trieda) zaradíte učiteľku materskej školy do kariérového stupňa samostatná učiteľka so zaradením do 10. platovej triedy.

Renata Gondova
Dobrý deň p.Pavlíková, chcem

Dobrý deň p.Pavlíková, chcem sa ešte opýtať do akej platovej triedy zaradiť učiteľku, ktorá vyštudovala Strednú odbornú školu dievčenskú a prvý stupeň vysokej školy špeciálna pedagogika. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S úctou Gondová

Renata Gondova
Ešte jedna otázka

Ešte jedna otázka p.Pavlíková, do akej platovej triedy zaradiť učiteľku, ktorá vyštudovala SOU- chemické, Prvý stupeň VŠ pre predprimárne vzdelávanie a druhý stupeň VŠ pre primárne vzdelávanie. Ďakujem

Maria Pavlikova
Platové zaradenie učiteľky v materskej škole

Predpokladám, že sa jedná o učiteľku materskej školy. Zaradíte ju du 8. platovej triedy s podmienkou doplniť si vzdelanie pre učiteľky materskej školy na úrovni úplného stredného odborného vzdelania, vysokoškolského prvého stupňa alebo vysokoškolského druhého stupňa a po absolvovaní štúdia ju zaradíte podľa toho, aké vzdelanie si doplní. Veľmi ťažko sa píše, ked ani netuším, aké vzdelanie si doplní. V súčasnosti je nekvalifikovaná.

Maria Pavlikova
Platové zaradenie učiteľky v materskej škole

Vaša pani učiteľka materskej školy je kvalifikovaná na túto činnosť na úrovni vysokoškolského vzdelania prvého stupňa a zaradíte ju do 8. platovej triedy ako začínajúcu a po absolvovaní adaptačného vzdelávania do 9. platovej triedy. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa má iné ako požadované, platová trieda sa nezvýši.

Renata Gondova
Dobrý deň, p.Pavlíková, opäť

Dobrý deň, p.Pavlíková, opäť sa na Vás obraciam s prosbou. Prijali sme p.učiteľku, ktorá ma vyštudovanú SOŠ obchod a podnikanie. Teraz ukončila I.stupeň VŠ Predškolská a elementárna pedagogika. Do akej platovej triedy ju zaradiť, ak ešte neabsolvovala adaptačné vzdelávanie.
Za odpoveď vopred ďakujem

Maria Pavlikova
Platové zaradenie učiteľky v materskej škole

Vaša pani učiteľka materskej školy je kvalifikovaná na túto činnosť na úrovni vysokoškolského vzdelania prvého stupňa a zaradíte ju do 8. platovej triedy ako začínajúcu a po absolvovaní adaptačného vzdelávania do 9. platovej triedy.

Renata Gondova
Dobrý deň p. Pavlíková, do

Dobrý deň p. Pavlíková, do akej platovej triedy zaradiť začínajúcu učiteľku MŠ (vykonáva adaptačné vzdelávanie), ak má ukončenú strednú pedagogickú školu a prvý stupeň VŠ predškolská a elementárna pedagogika.
Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Platové zaradenie učiteľky materskej školy

Vaša pani učiteľka materskej školy je kvalifikovaná na túto činnosť na úrovni vysokoškolského vzdelania prvého stupňa a zaradíte ju do 8. platovej triedy ako začínajúcu a po absolvovaní adaptačného vzdelávania do 9. platovej triedy.

Csilla12
Zastupovanie

Dobrý deň pani Pavlíková, prosím o Vašu odbornú radu. Som kvalifikovaná vychovávateľka, za jednu vyučovaciu hodinu na prvom alebo na druhom stupni dostávam 45 minút náhradného voľna. Je to tak správne? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom

Maria Pavlikova
Csilla

Práca nadčas a aj čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas sa určuje v pomere 1:1. Ak ste ako vychovávateľka odučili hodinu práce nadčas a zamestnávateľ Vám nevyplatil plat za prácu nadčas, patrí Vám hodina náhradného voľna, V tomto prípade je to 45 minút., t. j. rozsah jednej vyučovacej hodiny.

Csilla12
ešte jedna otázka

Milá Pani Pavlíková, ďakujem za Vašu odpoveď. Keby ste bola taká dobrá ešte mi upresniť jednu otázku: za jeden deň náhradného voľna potrebujem 5,5 vyučovacích hodín, t. j. 5,5 x 45 minút, alebo 5,5 x 60 minút? Ďakujem s pozdravom

Maria Pavlikova
Ešte jedna otázka

Prácu nadčas a odmeňovanie práce nadčas a poskytovanie náhradného voľna za prácu nadčas máte mať upravené vo vnútornej smernici. Ak to nemáte upravené, potom je na zvážení riaditeľa, prípadne ním povereného zamestnanca, aby Vám poskytol odpoveď na Vašu otázku. V podstate platí to, čo som Vám uviedla, za hodinu práce nadčas máte mať hodinu náhradného voľna.

Mária Valentová
INŠPEKCIA

Dobrý deň, pani Pavliková. Pracujem v materskej škole. Vyštudovala som odbor PEDAGOGIKA, nie predškolská pedagogika. Príde nám školská inšpekcia. Môže nariadiť moje vyhodenie aj napriek tomu, že som len na zástup na 2 roky? Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Inšpekcia

Ako učiteľka materskej školy ste nekvalifikovaná. Nie je ospravedlnením, že pracujete pravdepodobne na dobu určitú. Výchovno-vzdelávací proces sa má zabezpečovať kvalifikovanými učiteľmi. Štátna školská inšpekcia v zápise skonštatuje, že vyučovací proces sa zabezpečuje nekvalifikovane a je na pani riaditeľke ako bude postupovať. Štátna školská inšpekcia nemôže nariadiť Vaše vyhodenie. Pracovno-právny vzťah rieši riaditeľka školy. Mali ste dostať podmienku doplniť si vzdelanie, aj keď ste len na zástup.