Personalistika

Oznamovacie a odvodové povinnosti pri poskytovaní neplateného voľna počas štrajku

Oznamovacie a odvodové povinnosti pri poskytovaní neplateného voľna počas štrajku
Počas účasti na štrajku neprislúcha zamestnancovi mzda ani náhrada mzdy. Pre účely dôchodkového zabezpečenia sa účasť na zákonnom štrajku započítava ako výkon práce aj ako doba zamestnania, no účastníci nie sú v tento deň v zmysle zákona považovaní za zamestnancov. Ako je to teda so sociálnym a zdravotným poistením počas štrajku?

Na základe § 24 ods. 3 zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov sa účasť na štrajku (s výnimkou nezákonného štrajku) považuje na účely dôchodkového zabezpečenia za výkon práce a dobu zamestnania. V období, v ktorom sa zamestnanec zúčastňuje na štrajku, nie však nezákonnom, sa zamestnancovi neprerušuje povinné nemocenské poistenie, ani povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti.

Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov ustanovil:
• v § 11 ods. 8 písm. b) štát za platiteľa poistného za zamestnanca, ak zamestnanec nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa § 3 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov,
• v § 23 ods. 1 oznamovaciu povinnosť poistencov; poistenec (nie jeho zamestnávateľ, ak je poistenec zamestnaný) je povinný (bez ohľadu na to, či je, alebo nie je zamestnancom) oznámiť najneskôr do 8 dní svojej príslušnej zdravotnej poisťovni všetky zmeny:
- zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu,
- zmenu platiteľa poistného,
- skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3),
- skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné podľa § 11 ods. 8.

V praxi je to vo väčšine prípadov tak, že ešte stále tieto povinnosti za svojich zamestnancov plnia ich zamestnávatelia. Zo znenia zákona však vyplýva, že oznamovaciu povinnosť má poistenec, teda každý sám za svoju osobu.

Pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci, ktorí sa rozhodnú štrajkovať, si musia za tento deň do zdravotnej poisťovne sami uhradiť odvod 1,58 eura.

Príklad:
Učiteľ sa 13. septembra zúčastní štrajku. Štrajk trvá jeden deň.
• za deň (dni) štrajku ho z poisťovne odhlási zamestnávateľ,
• do 8 dní sa zamestnanec musí prihlásiť na predpísanom tlačive do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ,
• zamestnanci môžu predložiť príslušné tlačivá aj hromadne za školu,
• zaplatenie poistného za deň (dni) štrajku musí vykonať zamestnanec, neurobí to za neho zamestnávateľ,
• peniaze za poistné (1,58 € za deň) uhradí na účet poisťovne alebo v pobočke,
• formality s poisťovňou za štrajkujúceho zamestnanca môže vyriešiť odborové združenie, ktoré štrajk organizuje, preto sa o konkrétnom postupe informuje učiteľ u organizátora štrajku.

Sumu 1,58 eura na deň neplatia ZŤP, pracujúci dôchodcovia (okrem vdovských a sirotských). Túto sumu hradí za nich štát, ale musia vyplniť príslušné tlačivo a doručiť ho poisťovni. Štrajkujúcim, ktorí odvod do zdravotnej poisťovne za deň štrajku nezaplatia, poisťovňa vykáže na konci roka dlh a môže ich sankcionovať ako neplatičov.

Viac informácií sa dozviete z publikácie Personalistika v práci riaidteľa školy.