27 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
soilella3
pedagogické minimum

1.Dobrý deŇ .Rada by som sa informovala .Mám skončenú Strednú pedagogickú školu v Modre odbor vychovávateľstvo a učitelka v MŠ.Mám certifikáat B2 z angličtinu --na jazykovej škole v Trnave som si urobila certifikát/.Ak by som chcela íst učit na Základnú školu potrebujem pedagogické minimum?

2.Premýšlam íst na VŠ externe bud primárne vzdelávanie ,geografiu alebo anglický jazyk externe teda jeden odbor /nakolko neexisutje kombinaácia externe . ak by som chcela učit Bc. mi nestací asi ?

3.Čo by ste mi poradili kam študovat popri práci geografiu nakolko studium ucitelstvo geografie je len denné
bohužial?/pracujem ako vychovávateľka prax mám cca18 rokov v ŠKD/.

Ďakujem pekne za odpoved

Maria Pavlikova
Pedagogické minimum

Ak máte ukončenú strednú pedagogickú školu a chcete učiť na základnej škole, tak pedagogické minimum Vám skutočne nestačí. Musíte mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Nestačí Vám ani Bc.

soilella3
pedagogické minimum

Ďakujem Vám :)

Bejči22
pedagogické minimum

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mám ukončnú sociálnu pedagogiku a vychovávateľstvo. Pracujem ako asistent učiteľa na ZŠ. Ak by som chcela učiť na 1.stupni, aké štúdium si musim doplniť? Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Pedagogické minimum

Ak chcete pracovať na prvom stupni základnej školy ako učiteľka, musíte absolvovať učiteľstvo pre primárne vzdelávanie.

Agaja1
doplňujúcw pwdagogické vzdelanie

Dobrý deň, chcela by som vedieť, aké konkrétne vzdelanie si musím doplniť v prípade, že chcem pracovať ako vychovávateľ v ŠKD na ZŠ, prípadne učiť na i.stupni ZŠ. Mám ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa a to I. st. v odbore soc.práca a poradenstvo a II. st. v príbuznom odbore a to konkrétne: Teória, riadenie a služby v oblasti kultúry (manažment v kultúre). Veľmi pekne ďakujem.

Maria Pavlikova
Doplňujúce pedagogické vzdelanie

Najskôr musíte získať pedagogickú spôsobilosť na tej škole, ktorú ste absolvovali v magisterskom štúdiu. Následne by ste mali absolvovať buď rozširujúce štúdium primárnej pedagogiky alebo vychovávateľstvo. Na kvalifikovanú vychovávateľku stačí aj nadstavbové štúdium vychovávateľstva.

tinusik
Sociálna pedagogika a DPŠ

Dobrý deň, chcem sa opýtať, mám ukončenú Sociálnu pedagogiku. Môžem si urobiť pedagogické minimum a potom neskôr rozširujúce štúdium, aby som mohla učiť na 1. stupni?

Jana Remisova
Primárne vzdelavanie

Dobrý deň, prosím Vás viete mi povedať ako ste dopadli s tým DPS a rozširujucim štúdiom primárnej pedagogiky? Už ste začali študovať? Tiež mám sociálnu pedagogiku Mgr a tiež by som chcela učiť na prvom stupni ZŠ.Dakujem

Maria Pavlikova
Sociálna pedagogika a DPŠ

Môžete si urobiť pedagogické minimum a rozširujúce štúdium primárnej pedagogiky, aby ste mohli učiť na stupni základnej školy.

Kklarra
Biotechnoógie DPŠ

Dobrý večer, chcela by som sa informovať či by som mohla získať spôsobilosť vyučovať prirodovedecké predmety, biológiu, prípadne chémiu, na II. stupni ZŠ po absolvovaní DPŠ, ak mám ukončený magisterský stupeň v odbore Biotechnolgie so štátnou skúškou z molekulovej biológie a biotechnológií. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Biotechnológie DPŠ

Kvalifikačné predpoklady na pracovnú činnosť učiteľov na vyučovanie jednotlivých predmetov sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., v prílohe č. 1, 1. diel, IV. časť a v 3. diele VI. časť pre učiteľov strednej školy a 1. diel, III. časť a 3. diel IV. časť pre učiteľov druhého stupňa základnej školy. Vo vyhláške je aj uvedené, čo je potrebné ďalej absolvovať.

Natália91
DPŠ + história

Dobrý deň,
Poprosila by som o radu, prvá vec nakoľko študujem II. stupeň na filozofickej fakulte odbor história a následne mám v pláne po ukončení spraviť DPŠ, je potom možné vyučovať históriu ako predmet?
...alebo druhá vec, zvažovala som možnosť po DPŠ ísť ešte na pedagogické rozširujúce štúdium vtedy by som bola spôsobilá na učiteľstvo prvého stupňa na ZŠ?
Vopred ďakujem za odpoveď.

Kate177
DPŠ

Dobrý deň prajem,
mám vyštudovaný II. Stupeň vysokoškolského štúdia, odbor Chemické technológie, FCHPT STU.
Chcem sa opýtať, že či po absolvovaní DPŠ môžem učiť na vysokej škole. Resp. Kde môžem učiť a do akej platovej triedy, stupňa, tarify by som patrila. Aj presnú tabuľku-pedagogický pracovník,výskumný pracovník, asistent, odborný pracovník... Vopred ďakujem za odpoveď.

Katarína Mat
Ake vzdelanie potrebujem doplnit?

Dobry deň, mam ukoncene vzdelanie v odbore ucitelstvo akademickych predmetov dejepis-ukrajinsky jazyk na urovni Bakalar, a charitativna a socialna sluzba na urovni Magister. Chcela by som si urobit rozsirujuce studium z primarneho vzdelavania(1-4) respektive z nejakeho predmetu, avsak neviem ci potrebujem si urobit doplnkove pedagogicke studium(pedagogicke minimum) alebo nemusim a pocita sa mi to pedagogicke vzdelanie Bc. A teda mozem si rovno podat prihlasku na rozsirujuce. ĎAKUJEM VELMI PEKNE za odpoved

Maria Pavlikova
Ake vzdelanie potrebujem doplnit?

Kvalifikačné predpoklady pre učiteľky prvého stupňa základnej školy sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 1, 1. diel II. časť. Vyžadovaným stupňom vzdelania pre učiteľov prvého stupňa základnej školy je v súlade s § 11 ods. 1 písm. a) zákona č. 138/2019 Z. z. vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, tak bakalárske vzdelanie nie je postačujúce. V každom prípade musíte absolvovať doplňujúce pedagogické štúdium nadväzujúce na vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ktoré Vám však kvalifikačný predpoklad neprinesie. V uvedenej vyhláške sa dozviete aké vzdelanie musíte absolvovať.

Katka KO
DPŠ a rozširujúce štúdium

dobrý deň,
mám ukončenú vysokú školu odbor manažmnet, mám ukončené aj pedagogické minimum, chcem ísť na rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky, pretože v našom meste je to už takmer podmienkou. Chcem sa spýtať, či môžem pracovať ako pedagogický asistent na základnej alebo špeciálnej škole. Špeciálna pedagogika je žiadaná aj v domovoch a resocializačných zariadeniach. Do akej platovej triedy by som bola zaradená. ďakujem za odpoveď!

s úctou Katka!

Maria Pavlikova
DPŠ a rozširujúce štúdium

Ako pedagogický asistent ste kvalifikovaná a budete zaradená ako začínajúca do 5. platovej triedy a po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania do 6. platovej triedy. Dovolím si poznamenať, že manažment a rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky nie je kvalifikačný predpoklad ani pre špeciálnu školu ani pre domovy a resocializačné zariadenia.

Katka KO
DPŠ a rozširujúce štúdium

Ďakujem Vám za odpoved! Chcem sa ešte spýtať, ako je možné že ľudia, ktorí majú skončenú techniku alebo manažment, vyučujú na špeciálnej škole, a majú len rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky.
Za odpoved dakujem!

s pozdravom,

Katka :)

PetraA
dpš a zamestnanie sa v školstve pred jeho skončením

Dobrý deň,
mám ukončené vysokoškolské vzdelanie (II. stupeň) v odbore biológia a štátnu skúšku (úroveň B2) z Aj. Momentálne som študentkou 1. ročníka DPŠ, aby som tieto predmety mohla učiť (okrem toho plánujem v máji absolvovať štátnicu z AJ, úroveň C1).
Je v mojom prípade možné uchádzať sa o zamestnanie v škole (napr. základnej) ešte pred skončením DPŠ? Teda aby som učila už počas druhého ročníka DPŠ?
Ďakujem.

Maria Pavlikova
DPŠ a zamestnanie v škole

O zamestnanie sa môžete uchádzať. Môžu Vás aj prijať. Pri prijatí do zamestnania Vám dajú podmienku v súlade s § 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 z. z. doplniť si pedagogickú spôsobilosť bez ohľadu na to, že už študujete

tinusik
DPŠ

Dobrý deň, mám vyštudovanú Sociálnu pedagogiku. Môžem si urobiť DPŠ?

Maria Pavlikova
DPŠ

DPŠ si môžete urobiť, ak vysoká škola, ktorú ste absolvovali túto možnosť dáva. Vy musíte však vedieť, čo chcete s absolvovaním DPŠ získať.

Erika55
DPŠ

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou, nakoľko som v školstve „čerstvá“ a zvažujem smery akými sa vybrať. Mám ukončenú strednú pedagogickú školu – odbor vychovávateľstvo a učiteľstvo MS, bakalárske štúdium – sociálna práca a magisterské štúdium – sociálna pedagogika. Urobila som si rigoróznu skúšku v študijnom odbore 1.1.4 Pedagogika.
Momentálne pracujem v ZŠ ako asistent učiteľa a vychovávateľ, pričom som bola po adaptačnom vzdelávaní zaradená do platovej triedy 6. Uviedli mi, že nakoľko som ukončila sociálnu pedagogiku – neučiteľské štúdium – nie je možné aby som už postúpila v budúcnosti do vyššej platovej triedy bez toho aby som si nedoplnila vzdelanie.
1.Práca v školstve ma baví, zvažujem si robiť DPŠ. A tu je otázka na vás, ak by som si urobila DPŠ pre učiteľa strednej školy (máme v blízkosti strednú pedagogickú školu – kde by som možno v budúcnosti mohla učiť odborné predmety, získala by som dostatočnú úroveň vzdelania aj pre vychovávateľku? (mohla by som byť časom zaradená do vyššej platovej triedy aj ako vychovávateľka?, tzn. rátalo by sa mi DPŠ – aj ako vychovávateľke?)
2. Ak by som si doplnila vzdelanie – štúdiom špeciálnej pedagogiky, - (2.ročným – neviem či ma príjmu) získala by som kvalifikacne predpoklady – pre vychovávateľa - akoby som mala DPŠ?
Ďakujem Vám veľmi pekne. S pozdravom

Maria Pavlikova
DPŠ

Kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé kategórie učiteľov sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. Ak Vás prijali do školstva, museli Vám dať podmienku doplniť si pedagogické vzdelanie. Tak nemali by ste iba zvažovať, ale absolvovať. Štúdium špeciálnej pedagogiky nie je rovnocenné a ani nenahrádza doplňujúce pedagogické štúdium. Sú to dva druhy vzdelaní uvedené v § 43 a § 44 zákona č. 138/2019 Z. z.

Majkl1989
DPŠ

Dobrý deň, mam otázku. Mám vyštudovaný 2. stupeň VŠ v odbore geografia v štátnej správe a samospráve na prírodovedeckej fakulte UK. Uvažoval som nad pedagogickým minimom aby som mohol ísť pracovať ako učiteľ na 2 stupni ZŠ. Chcel by som ale vedieť, ak by som okrem geografie chcel učiť iný predmet, napríklad informatiku, je možné si spraviť na tento predmet dodatočnú akreditáciu, alebo by som mohol učiť na škole len tu geografiu?? Ďakujem pekne za odpoveď

Maria Pavlikova
DPŠ

Ak absolvujete doplňujúce pedagogické štúdium, ktoré bude nadväzovať na Vaše vysokoškolské vzdelanie, získate pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie Vašich štátnicových predmetov, ak sa na základnej škole alebo strednej škole učia. Nezískate odbornú ani pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie iných predmetov. Musíte absolvovať rozširujúce štúdium iného predmetu.