Prevádzka školy

Peniaze na voľnočasové aktivity žiakov boli zneužívané, má sa to zmeniť

Peniaze na voľnočasové aktivity žiakov boli zneužívané, má sa to zmeniť
Ministerstvo školstva chce zmeniť systém financovania voľnočasových aktivít tak, aby bol pre žiakov spravodlivejší. Existuje totiž podozrenie, že sa v systéme zneužívali peniaze. Ministerstvo to konštatovalo po stretnutí so signatármi výzvy za spravodlivé financovanie a zachovanie systému záujmovej činnosti žiakov.

"Medziročný nárast počtu detí v rokoch 2008-2009 bol 138 tisíc detí, to je trochu nereálne číslo," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková.
      
So signatármi sa podľa hovorkyne ministerstvo dohodlo, že treba hľadať také formy, aby bol systém skutočne spravodlivý. K 15. septembru chystá rezort reálny zber údajov detí, ktoré chodia na voľnočasové aktivity. Podľa toho sa má ďalej rozhodnúť.
      
Signatári zároveň upozornili, že veľké problémy voľnočasovým zariadeniam spôsobí nariadenie, ktoré prijala ešte bývalá vláda. Má začať platiť od začiatku budúceho roka.

Novela totiž znížila koeficient na dieťa z 3,7 v štátnych a samosprávnych zariadeniach na 1,1 percenta a u súkromných a cirkevných z 2,4 percenta tiež na 1,1 percenta. Po novom by sa tak mala mimoškolská činnosť poskytovať za necelých 50 eur na rok. "To je drastické," upozorňujú signatári. Hovorkyňa ministerstva reagovala, že tento koeficient sa znižoval práve preto, že systém bol zneužívaný.
      
Po novom by deti získavali peniaze už len na jeden krúžok. Obce a mestá majú podľa novely zároveň dostávať peniaze len na deti od 5 do 14 rokov. Doteraz získali peniaze podľa počtu žiakov v samotných centrách a školských strediskách záujmovej činnosti.
      
"Tie prostriedky sa nebudú poukazovať na činnosť, ale pôjdu paušálne obci bez toho, aby mala obec akúkoľvek povinnosť tieto prostriedky použiť na záujmové vzdelávanie," vysvetlila pre TASR Saskia Repčíková za signatárov, prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR. Podľa nej totiž nič nezaväzuje obec alebo samosprávu, aby poukázala financie tam, kde dieťa zariadenia navštevuje, teda do inej obce či mesta.
      
"Požiadali sme aj o to, aby sa vrátil pôvodný právny stav – aby financie boli poukázané tam, kde sa naozaj vykonávajú aktivity, nie podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa," zhrnula Repčíková.
      
Negatívne dôsledky novely by mohlo podľa signatárov pocítiť okolo 300.000 detí, ale aj 2000 profesionálov, ktorí s nimi pracujú. Nariadenie predstavuje riziká likvidácie existujúcich centier voľného času a vážne obmedzenie činnosti základných umeleckých škôl a školských stredísk záujmovej činnosti v 170 obciach v SR," tvrdia.

Zdroj: TASR